Ekipa programu WSCHÓD na wojnie

 Na Wschodzie Ukrainy, wojna, trwa od siedmiu lat .Wokół spustoszenie i strach.  W okolicach   Mariupola  wsie  są wyludnione. Opuszczone domy noszą ślady po kulach.. Samo miasto żyje codziennym  rytmem, chociaż nie zabliźniły się jeszcze wojenne rany. Nasz rodak Sławek Twardochlib ,  dziennikarz miejscowej telewizji pokazuje nam nagrania sprzed siedmiu sześciu laty. ……

 Dziś już jest spokojnie, tylko  czasem jeszcze słychać strzały w oddalonej o 20 kilometrów od Mariupola-  frontowej strefie. Przypominają  o tej wojnie , której  końca nie widać….

W Pionierskim,  kilkanaście kilometrów od Marariupola, spotykamy naszych Rodaków  – Oksanę i Włodzimierza Zawadzkich .Pochodzą z Poninki w województwie chmielnickim.

 Od pięciu lat prowadzą  dom dziecka , dla najmłodszych poszkodowanych w tej wojnie. Siedem kilometrów dalej przebiega linia frontu. W ośrodku dzieci często słyszą strzały.  Wyrastają na tej wojnie. W przyfrontowej zonie, ludzie wegetują, nie ma pracy, czasem nawet chleba i nadziei na normalne życie.

 Pomoc dla tego frontowego domu dziecka organizuje ordynariusz diecezji charkowsko – zaporoskiej – biskup Paweł Gonczaruk, który kilka lat temu, jako kapelan przebywał często  w strefie działań wojennych .

Wsparcie z  Warszawy przekazał w imieniu wszystkich Polaków, ksiądz – podróżnik – Leszek Kryża, dyrektor  Zespół Pomocy Kościołowi na Wschodzie .

Ostatnie świąteczne paczki – szczególnie z Jugowa i Kudowy Zdroju sprawiły dzieciakom z frontowej strefy prawdziwą radość……

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top