Wydarzenia Obraz  newsa 20679 Dodano 10.01.2022

Feliks Konarski – autor tekstu do „Czerwonych maków na Monte Cassino”

Był pisarzem, poetą i aktorem kabaretowym. Napisał ponad dwa tysiące tekstów piosenek, w tym słynne „Czerwone maki na Monte Cassino”. Wojenną drogę przebył wspólnie z II Korpusem Polskim, a po wojnie pozostał na emigracji i nie wrócił już do Polski.

Feliks Konarski urodził się 9 stycznia 1907 roku w Kijowie. Ukończył tamtejsze gimnazjum, a maturę zdobył w Warszawie. W 1933 roku ożenił się z Niną Oleńską, popularną piosenkarką i tancerką, która była jego wielką miłością. W następnym roku małżonkowie przenieśli się do Lwowa, gdzie Konarski założył teatr rewiowy, z którym wędrował po całym kraju. Był niezwykle aktywnym twórcą, przed wybuchem wojny napisał wiele wierszy i tekstów popularnych piosenek.

Gdy rozpoczęła się wojna, Feliks Konarski nie mógł powrócić do Warszawy, gdyż naraził się Niemcom tworząc balladę o Hitlerze. Pozostał we Lwowie i wkrótce ze swoim zespołem rozpoczął trasę po różnych miastach Związku Sowieckiego. Po latach odwiedził Kijów, gdzie spotkał się z matką. Ostatecznie grupa została rozwiązana w 1941 roku.

Konarski przebywał w Moskwie, gdy nastąpiła inwazja niemiecka na Związek Sowiecki. Udało mu się przedostać do tworzącej się Armii Polskiej pod komendą generała Władysława Andersa, z którą przebył wojenny szlak przez Persję, Irak, Palestynę i Egipt, aż wreszcie trafił do Włoch. Zostało mu powierzone zadanie nadzorowania Teatru Żołnierza, w ramach którego prowadzono działalności artystyczną dla polskich żołnierzy. Twórczość Konarskiego podnosiła morale żołnierzy i dodawała im otuchy wobec zbliżającej się walki. W wysiłkach tych wspomagała go żona, która wykreowała postać „Ochotniczki Helenki”.

W nocy z 17 na 18 maja 1944 roku słysząc odgłosy walki w trakcie zdobywania klasztoru na Monte Cassino napisał tekst do słynnej pieśni „Czerwone maki na Monte Cassino”. Muzykę do niej napisał Alfred Schutz, kompozytor i dyrygent, ale też żołnierz II Korpusu Polskiego. Stworzona przez nich pieśń stała się jednym z hymnów niepodległościowych, który podnosił na duchu w obliczu ponurych sowieckich czasów. Co warte podkreślenia, utwór ten należy wysłuchiwać na baczność i nie można do niego tańczyć. Zasada ta miała nawet odniesienie w kulturze – w jednym z odcinków serialu „Dom”, gdy pewna niefrasobliwa para próbowała zatańczyć do tego utworu. Wtedy na ich poczynania gwałtownie zareagował jeden z gości, który przestrzegł, że nie wolno tego robić.

Feliks Konarski nie powrócił po wojnie do kraju i pozostał na emigracji, gdzie pozostawał aktywnym twórcą. Był jedną z czołowych twarzy emigracyjnego życia artystycznego. Pisał piosenki, tworzył teatr, prowadził audycje radiowe. Często podróżował po świecie odwiedzając skupiska Polaków.

Zmarł 12 września 1991 roku w Chicago. Nigdy nie powrócił do Polski, w której ostatni raz był w 1939 roku.

Zobacz również:

Galeria zdjęć

Newsletter

zapisując się do naszego newslettera na bieżąco będziemy informować Cię o nowych artykułach, aktualnościach oraz akcjach organizowanych przez Studio Wschód
[FM_form id="1"]