Inauguracja IX edycji akcji „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia”

W sobotę  27 stycznia 2018 roku wolontariusze akcji „Mogiłę  pradziada ocal od zapomnienia” z Jugowa gościli w Sycowie. W  hali Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji  młodzież  pod opieką Bożeny Sołek-Muzyki i Urszuli Siwki wzięła udział w XV Jubileuszowym Ogólnopolskim Koncercie  Charytatywnym dla Rodaków na Wschodzie, pod Honorowym Patronatem Marszałka Województwa Dolnośląskiego Cezarego Przybylskiego oraz Członka Zarządu dr Tadeusza Samborskiego.

Uroczystość uświetnili swoim przybyciem: Minister ds. Pomocy Humanitarnej i Uchodźców Beata Kempa, Sekretarz  Stanu w Kancelarii Prezydenta RP Andrzej Dera, Z-ca Dyrektora Departamentu Współpracyz Polonią i Polakami za Granicą Iwona Kozłowska, Konsul  Generalny RP w Irkucku Krzysztof Świderek oraz Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego dr Tadeusz Samborski.

Idea koncertu była  bardzo szczytna, ponieważ całkowity dochód ze zbiórki prowadzonej w trakcie występów artystycznych została  przekazana Polakom z Kresów. Na scenie zaprezentowały się zespoły: Białe Skrzydła z Małodoczna na Białorusi, Aksamitki z Baru na Ukrainie, Rezonans z Ukrainy oraz Ewelina Wiżentas z Wierszyny na Syberii. Owacje na stojąco towarzyszyły występom Państwowego Ludowego Zespołu Pieśni i Tańca „Mazowsze” im. Tadeusza Sygietyńskiego pod batutą Jacka Bonieckiego. Na sycowskiej scenie zaprezentowały się: balet, chór oraz orkiestra symfoniczna, prezentując melodie z dwudziestu regionów etnograficznych Polski.

Podczas finału XV Jubileuszowego Ogólnopolskiego Koncertu Charytatywnego  dla Rodaków na Wschodzie, Grażyna Orłowska-Sondej i Beata Pawłowicz zainaugurowały IX edycję akcji „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia”. Inicjatorki pospolitego ruszenia dolnośląskiej młodzieży zapowiedziały, że już 3 lipca bieżącego roku ponad 1500  wolontariuszy wyruszy na Ukrainę, aby porządkować stare i zapomniane polskie cmentarze. Uroczystość uświetniły poczty sztandarowe, w tym poczet Ochotniczej Straży Pożarnej Gminy Nowa Ruda, w składzie: Natalia Muzyka, Natalia Chandrała oraz Maciej Siwka.

\

\

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top