Katolicy z Ukrainy chcą na Światowe Dni Młodzieży

Światowe Dni Młodzieży to niesamowite wydarzenie dla katolików z całego świata. Impreza, która zapoczątkowana została przez św. Jana Pawła II w 1985 roku, ściąga miliony wiernych. W sierpniu ŚDM odbędą się w Krakowie. Do Polski chciałoby przyjechać sporo młodzieży katolickiej z Ukrainy, ale przeszkodą jest cena pakietu pielgrzyma.

Taki pakiet wiąże się z wydatkiem rzędu 200 euro. To dla mieszkających na Ukrainie bardzo dużo, bo około 6 tys. hrywien. Niewiele osób może sobie pozwolić na taki wydatek, bo pensje za naszą wschodnią granicą są bardzo niskie, a sytuacja gospodarcza cały czas się pogarsza. Waluta słabnie, a ceny rosną.

W 2015 roku płaca minimalna na Ukrainie wynosiła 1218 UAH (około 220 zł), zaś średni zarobek 3633 UAH (około 580 zł). Równie niskie są renty i emerytury, a ich średnia to 1500 UAH. Stąd też zakup pakietu dla młodych katolików z Ukrainy to najczęściej przekraczające ich możliwości wyzwanie.

Mówił o tym m. in, metropolita lwowski abp Mieczysław Mokrzycki, który na antenie Polskiego Radia powiedział, że rozwiązaniem byłoby stworzenie tańszych pakietów, w ramach których oferowane byłyby skromniejsze warunki pobytu.

Od pewnego czasu prowadzona jet akcja Bilet dla Brata, dzięki której można zasponsorować pakiet pielgrzyma młodzieży ze Wschodu. Inicjatywa obejmuje następujące kraje: Mołdawię, Armenię, Kazachstan, Białoruś, Tadżykistan, Litwę, Turkmenistan, Ukrainę, Rosję, Gruzję, Uzbekistan, Kirgistan i Azerbejdżan. Wiele osób z byłych republik radzieckich liczy na taką pomoc. Akcja działa również w mediach społecznośiowych.

Światowe Dni Młodzieży to wydarzenie, które wymyślił i zapoczątkował papież Jan Paweł II. Pierwsze spotkanie odbyło się w Rzymie w 1985 roku i zgromadziło 300 tys. osób. W późniejszych latach impreza gromadziła prawdziwe tłumy. W kulminacyjnym momencie na papieskiej mszy w Manili (1995) zebrały się 4 miliony wiernych.  Przed czterema laty w Rio de Janeiro młodych było z kolei 3,6 miliona.

Organizatorzy spodziewają się, że do Krakowa również przyjadą tłumy. Obecnie liczbę wiernych szacuje się na 1,5 do 3 mln. Wciąż zbierane są środki na przeprowadzenie gigantycznego przedsięwzięcia, jakim są Światowe Dni Młodzieży. Na imprezę dofinansował rząd (115 mln) oraz miasto Kraków (51 mln), ale wciąż wiele brakuje do zamknięcia budżetu.

Światowe Dni Młodzieży odbędą się w Polsce po raz drugi. W 1991 roku papież Jan Paweł II spotkał się z młodymi katolikami w Częstochowie, gdzie zebrało się w kulminacyjnym momencie 1,6 mln wiernych. Tegoroczne ŚDM potrwają od 26 do 31 lipca. Msza prowadzona przez papieża Franciszka odbędzie się ostatniego dnia spotkań. Hasłem tegorocznych dni będzie Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią (Mt 5, 7).

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top