Wydarzenia Obraz  newsa 20789 Dodano 17.01.2022

Kazimierz Sichulski – artysta, który walczył w obronie Lwowa

Kazimierz Sichulski był lwowskim artystą, który reprezentował nurt folklorystyczny w ramach sztuki Młodej Polski. Malarz, rysownik i grafik, który nie bał się tworzyć karykatury znanych postaci z kręgów artystycznych.

Urodził się we Lwowie 17 stycznia 1879 roku. Tam też studiował prawo na Uniwersytecie Jana Kazimierza. Jego warsztat artystyczny ukształtował się jednak w Krakowie, gdzie pobierał nauki w Akademii Sztuk Pięknych. Wśród jego mentorów możemy wyróżnić między innymi Stanisława Wyspiańskiego i Józefa Mehoffera. Doskonalił swoje umiejętności także na zagranicznych uczelniach – uczył się pod okiem Antona von Kennera w Wiedniu oraz w paryskiej Academie Colarossi. Odbywał też podróże po europejskich miastach słynących ze swoich walorów kulturalnych i bogatego życia artystycznego. Na przełomie lat 1904 i 1905 zwiedził Huculszczyznę, co miało ogromny wpływ na jego późniejszą twórczość. Wówczas narodziła się jego fascynacja huculskim folklorem i obyczajem.

Jako twórca debiutował już w 1903 roku, gdy wystawił swoje dzieła w Krakowie w tamtejszym Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych. Współpracował z czasopismem „Liberum Veto” jako rysownik. Związał się z twórcami wywodzącymi się z kabaretu „Zielony balonik”. Od 1907 roku mieszkał we Lwowie na stałe. W czasie I wojny światowej dołączył do Legionów Polskich. Brał również udział w obronie Lwowa w latach 1918-1919. W okresie międzywojennym był wykładowcą w Państwowej Szkole Sztuk Zdobniczych i Przemysłu Artystycznego we Lwowie oraz profesorem w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych.

W twórczości Sichulskiego dominowały motywy huculskie. Wyróżniał się pewnego rodzaju temperamentem malarskim i wyrazistym stylem, który przejawiał się silnym konturem i odważną kolorystyką. Cechowała go umiejętność obserwacji i nieprzeciętna intuicja. Do sporządzania swoich dzieł wykorzystywał farby olejne i pastele. Odnajdywał się w malowaniu pejzaży i martwej natury, tworzył sceny batalistyczne i religijne. Jego prace poruszające tematykę huculską cieszyły się zainteresowaniem współczesnych mu odbiorców. Prezentowane były w Krakowie i we Lwowie, ale także poza granicami naszego kraju – w Wiedniu, Londynie, Monachium i Wenecji. Na przestrzeni lat doskonalił swoje techniki twórcze i chętnie eksperymentował z różnorodnymi formami. Wypracował własną formę karykatury, w której stosował czarny kontur jako oszczędny środek ekspresji.

Kazimierz Sichulski pod koniec życia zmagał się z ciężką chorobą. Zmarł 6 listopada 1942 roku we Lwowie i został pochowany na Cmentarzu Łyczakowskim.

Zobacz również:

Galeria zdjęć

Newsletter

zapisując się do naszego newslettera na bieżąco będziemy informować Cię o nowych artykułach, aktualnościach oraz akcjach organizowanych przez Studio Wschód
[FM_form id="1"]


kod