Wydarzenia Obraz  newsa 28200 Dodano 05.06.2023

Klejnot Litwy – Zamek w Trokach

Zamek w Trokach to jedna z najważniejszych i najbardziej malowniczych atrakcji turystycznych Litwy. Położony jest w malowniczej miejscowości Troki, leżącej około 28 kilometrów na zachód od stolicy kraju, Wilna. Jest to jedno z najbardziej imponujących zamków w Europie Środkowej i Wschodniej oraz symbol historycznej i kulturowej dumy Litwy.

Zamek w Trokach został zbudowany na małej wyspie na jeziorze Galve w pierwszej połowie XIV wieku. Jego strategiczne położenie zapewniało kontrolę nad szlakiem handlowym i chroniło mieszkańców przed najazdami. Zamek był wielokrotnie niszczony i odbudowywany w ciągu wieków, a jego obecny wygląd pochodzi głównie z XVI wieku.

Zamek w Trokach z lotu ptaka. fot. domena publiczna

Architektura zamku w Trokach jest niezwykle interesująca i unikalna. Składa się z kilku części, z których najważniejszą jest Wielka Wieża, która góruje nad całym kompleksem. Wieża ma wysokość 35 metrów i jest imponującym przykładem gotyckiej architektury obronnej. Wewnątrz zamku znajduje się kilka dziedzińców, kaplica, pałac książąt litewskich oraz inne budynki mieszkalne i obronne. Wielokrotne przebudowy i dodawanie kolejnych elementów architektonicznych nadają zamkowi w Trokach niepowtarzalny charakter, łącząc w sobie elementy gotyku, renesansu i baroku.

Ciekawostki o zamku w Trokach:

1. Zamek w Trokach jest uważany za jedno z najpiękniejszych miejsc na Litwie i został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 2000 roku.

2. W przeszłości zamek w Trokach pełnił różne funkcje, m.in. jako siedziba Wielkich Książąt Litewskich, twierdza obronna, a także więzienie.

3. W XV wieku w zamku znajdowało się siedem wież, jednak po licznych oblężeniach większość z nich uległa zniszczeniu. Obecnie zachowały się tylko cztery wieże.

Jedna z baszt zamku na fotografii z lat 30. XX wieku. Fot. Zygmunt Szczotkowski

4. Zamkowe mury są niezwykle grube i wynoszą nawet do 3,5 metra. Stanowiły one doskonałą ochronę przed atakami wrogów.

5. W zamku znajduje się Muzeum Historii Trok, w którym można poznać fascynującą historię tego miejsca oraz zobaczyć liczne eksponaty

6. Jeden z najbardziej znanych fragmentów zamku w Trokach to tzw. Most Prawa, który prowadzi do głównego wejścia. Most ten jest podwieszony na drewnianych palach i daje niezapomniane wrażenie, szczególnie gdy pod nim przepływają krystalicznie czyste wody jeziora Galve.

7. Wewnątrz zamku znajduje się również Kaplica Świętej Trójcy, która została zbudowana w stylu gotyckim. Kaplica była miejscem modlitwy dla książąt litewskich i pełniła ważną rolę w życiu zamkowym.

8. W czasach świetności, zamek w Trokach był nie tylko warownią obronną, ale także siedzibą kulturalnego życia. Odbywały się tu uroczyste bankiety, polowania oraz różnego rodzaju widowiska i przedstawienia teatralne.

9. Zamek w Trokach odgrywał ważną rolę w historii Litwy. Był świadkiem wielu wydarzeń, takich jak bitwy i inwazje, a także był miejscem zamieszkania i rządów książąt litewskich.

10. W 1655 roku zamek w Trokach został zdobyty przez Szwedów i doszczętnie zniszczony. Jego odbudowa trwała wiele lat, ale dzięki staraniom i determinacji, udało się przywrócić mu dawny blask.

11. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości zamek w Trokach znalazł się w granicach II Rzeczypospolitej. Niezwłocznie przystąpiono do jego odbudowy. Na ten cel Stanisław Lorentz chcąc go odbudować zaciągnął pożyczkę na dużą kwotę w wysokości 10.000 zł (Przeciętna miesięczna zapłata wynosiła wówczas 130 zł)

Zrujnowany zamek trocki, stan z 1877, rysunek Napoleona Ordy

Troki, zamek lądowy – plan sytuacyjny opracowany przez Witolda Girdwoynia, 1928

Zamek w Trokach to prawdziwy klejnot Litwy, który zachwyca swoją urodą i historią. Jego mistyczna atmosfera, otaczające go jeziora oraz malownicze krajobrazy sprawiają, że każda wizyta w tym miejscu staje się niezapomnianym doświadczeniem. Dla miłośników historii, architektury i piękna natury zamek w Trokach jest niezwykle wartościowym miejscem, które trzeba koniecznie odwiedzić podczas podróży po Litwie.

Zobacz również:

Galeria zdjęć

Newsletter

zapisując się do naszego newslettera na bieżąco będziemy informować Cię o nowych artykułach, aktualnościach oraz akcjach organizowanych przez Studio Wschód
[FM_form id="1"]


kod