Konferencja poświęcona nowożytnym losom Polaków na Białorusi

W dniach 3-5 listopada w białostockim Muzeum Pamięci Sybiru odbyła się szósta z kolei edycja spotkania naukowców pod hasłem „Polacy na Białorusi od Powstania Styczniowego do XXI wieku.”

Organizatorami wydarzenia był Związek Polaków na Białorusi we współpracy z Studium Europy Wschodniej UW i Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku.

Na poprzednich spotkaniach, odbywających się w latach 2017-21 w Grodnie, a od zeszłego roku w Wilnie, podnoszono m.in. tematy wpływu wojny polsko-bolszewickiej oraz traktatu ryskiego na społeczność polską na Białorusi. Z konferencją tą ściśle związana jest publikacja o tej samej nazwie, której tomy tematycznie odpowiadają motywom przewodnim poszczególnych edycji spotkania.

Tegoroczna konferencja była poświęcona Kościołowi Katolickiemu na Białorusi – jego historii i roli w życiu Polaków w tym kraju. W przeciągu tych trzech dni omówiono takie zagadnienia jak nastawienie władz Imperium Rosyjskiego do Kościoła, metody represjonowania katolików przez Związek Sowiecki oraz pozycję Kościoła na tle polityki współczesnego państwa białoruskiego.

Przedstawiono również postacie katolickich duchownych zasłużonych dla Kościoła na Białorusi, a także referaty na temat losów poszczególnych jego parafii.

Zobacz również:

Świąteczna pomoc dla Rodaków na wschodzie 2022

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top