Wydarzenia Obraz  newsa 9592 Dodano 08.09.2017

Korzec i Międzyrzecz Korecki: relacja z akcji „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia”

W dniach 08.07 – 18.07.2017 r. młodzież z Liceum Ogólnokształcącego imienia Tadeusza Kościuszki w Sycowie uczestniczyła w pracach porządkowych na kresowych cmentarzach w miejscowościach Korzec i Międzyrzecz Korecki w obwodzie rówieńskim na Ukrainie.

Był to już piąty wyjazd szkoły w ramach akcji „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia”. Uczniowie w składzie: Sandra Piórkowska, Jacek Gnatowski, Dominika Wieczorek, Michał Łacina, Maciej Wyrwas oraz absolwent naszej placówki Dariusz Zatylny, wspólnie z opiekunem Przemysławem Strzelcem, nauczycielem historii w LO, oraz radnym miasta Syców, Markiem Malinowskim przez 10 dni zajmowali się porządkowaniem i odkrywaniem zapomnianych kresowych mogił na polskich cmentarzach.

Wyjazd na Ukrainę był szansą nie tylko na zobaczenie terenów dawnej II Rzeczpospolitej ale przede wszystkim okazał się on owocnym czasem pracy. W ciągu całego pobytu u księdza Waldemara Szlachty z parafii św. Antoniego w Korcu grupie udało się uporządkować wiele zapomnianych grobów na obu wymienionych nekropoliach. Prócz standardowej pracy – koszenie trawy i chwastów, czy sprzątanie pomników, udało nam się odtworzyć napisy na grobach które, niestety przez upływający czas, były już bardzo trudne do odczytania. Dzięki wysiłkom Pana Marka Malinowskiego i Dariusza Zatylnego udało nam się również otynkować, pospawać  i zadaszyć wejście na cmentarz w Korcu, oraz odnowić i otynkować wejście do kaplicy. Oczyszczone zostały także zarośnięte chodniki. Wiele z mogił, nadszarpniętych „zębem czasu” odzyskało, przynajmniej po części, swoją dawna świetność dzięki wytężonej pracy grupy. Pomniki zostały oczyszczone, zaimpregnowane, obkopane. Poprawione zostały napisy.

Warto dodać że w pracach na cmentarzu w Korcu pomagała nam nieliczna lokalna Polonia, która nie tylko pomagała nam w pracach ale również częstowała jedzeniem i piciem.

Prawdziwym wyzwaniem była jednak praca na cmentarzu w Międzyrzeczu Koreckim. Miejscowość ta jest również częścią katolickiej parafii św. Antoniego w Korcu. Wspólnie z księdzem proboszczem Waldemarem Szlachtą grupa próbowała odnaleźć pozostałości z niegdysiejszego cmentarza. Obecny jego widok jest niezwykle przygnębiający gdyż prócz paru mogił jest tam po prostu łąka. Dzięki „szpilkowaniu” gruntu prętami udało nam się odkryć płyty nagrobne i pozostałości po prawdopodobnej kaplicy. Niestety w dostępnych źródłach nie ma o niej wiadomości. Po wykopaniu zwieńczenia i podstawy dawnej kolumny można jednak przypuszczać że była ona wykonana w stylu klasycystycznym. Prace na cmentarzu w Międzyrzeczu Koreckim obejmowały również czyszczenie i sprzątanie nagrobków, lub ich pozostałości, palenie i grabienie liści i licznych gałęzi. Przeprowadzona została również inwentaryzacja cmentarza wraz z opisaniem zachowanych mogił. Wbity również został krzyż na znak obecności w tym miejscu niegdysiejszego cmentarza katolickiego i naszej pracy.

W czasie dnia przerwy od pracy młodzież zwiedziła również pobliskie miejscowości: Krzemieniec – miejsce urodzenia Juliusza Słowackiego oraz pozostałości po tamtejszym gimnazjum jezuickim, twierdzę oraz Kościół katolicki w Dubnie, a także prawosławny klasztor w Poczajowie.

Warto podkreślić że pracę grupy przyjęto bardzo entuzjastyczne. Na koniec naszej pracy parafianie Kościoła w Korcu, wspólnie z księdzem proboszczem, dziękowali za włożony wysiłek, zaś uczniowie sycowskiego liceum służyli czynnie podczas pożegnalnej mszy świętej. Plany na kolejny rok są bardzo szerokie – zarówno cmentarz w Korcu jak i przede wszystkim ten w Międzyrzeczu Koreckim wymaga jeszcze wiele pracy. Niestety akcja „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia” pokazuje że bez wkładu pracy Polaków kresowe cmentarze nie przetrwają kolejnych lat zapomnienia.

Przed wyjazdem

Korzec (2)

Korzec (1)

Cmentarz w Korcu

Korzec (14)

Korzec (13)

Korzec (12)

Korzec (11)

Korzec (10)

Korzec (9)

Korzec (8)

Korzec (7)

Korzec (6)

Korzec (5)

Korzec (4)

Korzec (3)

Wejście na cmentarz – prace w 2016 roku

Korzec (15)

Wejście na cmentarz po pracach w 2017 roku

Korzec (16)

Cmentarz w Międzyrzeczu Koreckim

Międzyrzecz Korecki (5)

Międzyrzecz Korecki (4)

Międzyrzecz Korecki (3)

Międzyrzecz Korecki (2)

Międzyrzecz Korecki (1)

Galeria zdjęć

Newsletter

zapisując się do naszego newslettera na bieżąco będziemy informować Cię o nowych artykułach, aktualnościach oraz akcjach organizowanych przez Studio Wschód
[FM_form id="1"]


kod