Rocznica krwawych wydarzeń na Ukrainie

20 lutego 2014 roku doszło do najkrwawszych wydarzeń na kijowskim Majdanie. W trakcie starć pomiędzy służbami bezpieczeństwa a demonstrantami zginęło 75 osób, natomiast kilkaset zostało rannych.

Dzisiaj miejsce ma druga rocznica krwawych starć na Ukrainie. 20 lutego 2014 roku doszło do podpalenia, za pomocą koktajli mołotowa, zajętego przez opozycję budynku konserwatorium muzycznego w Kijowie. Doprowadziło to do zerwania przez demonstrantów rozejmu z Berkutem. Konsekwencją tego wydarzenia były brutalne starcia pomiędzy obiema grupami.

Zginęło 75 osób a ponad 567 odniosło obrażenia. Dzień później milicja została wycofana z ulic Kijowa. Po negocjacjach między zachodnimi mediatorami, opozycją a prezydentem Wiktorem Janukowyczem, podpisano porozumienie, według którego prawa prezydenta zostają ograniczone, tym samym zobowiązał się on, w przeciągu 10 dni, do stworzenia nowego rządu. Jeszcze tego samego dnia wieczorem prezydent Ukrainy uciekł do Charkowa.

Po za ofiarami wojennymi w Donbasie, drugim najkrwawszym dniem na Ukrainie podczas majdanowej rewolucji, było późniejsze spalenie żywcem przeciwników rewolucji w odeskim budynku związków zawodowych.

Relacja BBC z 20 lutego 2014 roku.

https://www.youtube.com/watch?v=bT-j7rXwoFc

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top