Wydarzenia Obraz  newsa 20869 Dodano 25.01.2022

Krystyna Feldman – aktorka urodzona we Lwowie

Krystyna Feldman była aktorką słynącą z wyrazistych ról drugoplanowych. Największą popularność zyskała dzięki roli babki Rozalii z serialu „Świat według Kiepskich”. Zagrała także główną rolę w filmie „Mój Nikifor”, w którym wcieliła się w postać tytułowego malarza.

Urodziła się 1 marca 1916 roku we Lwowie, zmarła 24 stycznia 2007 w Poznaniu. Pochodziła z artystycznej rodziny polsko-żydowskiej. Była córką Ferdynanda Feldmana, słynnego aktora specjalizującego się w rolach szekspirowskich, oraz Katarzyny Feldman, aktorki teatralnej i śpiewaczki operowej. Ojciec przyszłej aktorki zmarł, gdy ta miała zaledwie trzy lata. Początkowo kształciła się w prywatnie w studiu aktorskim Janusza Strachockiego. Edukację kontynuowała we lwowskim gimnazjum im. Królowej Jadwigi, które ukończyła w 1934 roku. W roku 1937 ukończyła Państwowy Instytut Sztuki Teatralnej w Warszawie i zdała eksternistyczny egzamin aktorski. Zadebiutowała w Teatrze Miejskim we Lwowie, w którym występowała do 1939 roku. Wkrótce otrzymała angaż w Łucku, ale po wybuchu wojny powróciła do Lwowa.

W czasie wojny wstąpiła do Armii Krajowej. Pełniła funkcję łączniczki i z narażeniem życia przewoziła meldunki i tajne dokumenty. Zdarzało się nawet, że przemycała broń, co było niezwykle ryzykowne i niebezpieczne. W 1944 roku, gdy Sowieci ponownie wkroczyli do Lwowa, powróciła do lwowskiego teatru i wystąpiła w „Weselu” Wyspiańskiego, w którym zagrała męską rolę Staszka. W latach powojennych występowała w wielu różnych teatrach, często zmieniając przy tym miejsce zamieszkania. Występowała między innymi w Łodzi, Katowicach, Krakowie, Szczecinie, Opolu i Poznaniu. To właśnie z tym ostatnim miastem związała się już na stałe.

W 1953 roku pierwszy raz wystąpiła w filmie. Zagrała rolę epizodyczną w „Celulozie” Jerzego Kawalerowicza. Jako aktorka filmowa zasłynęła właśnie z niezwykle charakterystycznych ról epizodycznych. Potrafiła bowiem tworzyć wyraziste kreacje i zapadać w pamięć widzów podczas tych krótkich wystąpień. Była zawsze dobrze przygotowana i nie bagatelizowała nawet najmniejszych ról. Wymagała też takiego zaangażowania od innych członków ekipy, jednakże pracę z Krystyną Feldman wspominano bardzo dobrze, a to dlatego, że była osobą szczerą i sympatyczną.

W latach osiemdziesiątych była operacyjnie rozpracowywana przez Służbę Bezpieczeństwa. Na szykany ze strony reżimu komunistycznego naraziła się, gdy podpisała list w obronie autonomii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Bardzo często dochodziło do rewizji mieszkania aktorki, a w karierze aktorskiej stwarzano jej utrudnienia. Mimo represji nie złamała się i nie poszła na współpracę z bezpieką.

Masową popularność Krystyna Feldman zdobyła w wieku 83 lat, gdy zaczęła grać w serialu komediowym „Świat według Kiepskich”. Wcieliła się w postać babki Rozalii, teściowej Ferdynanda Kiepskiego. Pierwszą główną rolę w filmie otrzymała w 2004, kiedy w wieku 88 lat wcieliła się w postać malarza-prymitywisty Nikifora Krynickiego. Krystyna Feldman stworzyła w filmie „Mój Nikifor” kreację wybitną i wyjątkową, czym zdobyła sobie uznanie szerokiej widowni oraz krytyków ze środowisk artystycznych polskich i zagranicznych.

Krystyna Feldman większość życia spędziła samotnie, choć nie unikała ludzi i chętnie z nimi rozmawiała. Była osobą bardzo skromną, która nie potrzebowała wielu udogodnień, by móc cieszyć się życiem. Była osobą wierzącą i praktykującą. Nałogowo paliła papierosy, co przyczyniło się do jej śmierci, gdyż zachorowała na raka płuc. Zmarła w swoim mieszkaniu w Poznaniu 24 stycznia 2007 roku. Została pochowana na cmentarzu miłostowskim w Poznaniu.

Zobacz również:

Galeria zdjęć

Newsletter

zapisując się do naszego newslettera na bieżąco będziemy informować Cię o nowych artykułach, aktualnościach oraz akcjach organizowanych przez Studio Wschód
[FM_form id="1"]


kod