Wydarzenia Obraz  newsa 11072 Dodano 22.11.2017

Ksiądz Dariusz Stańczyk Honorowym Obywatelem Miasta Bielawa

Bielawa ma trzech nowych honorowych obywateli, a wśród nich wybitnego księdza Dariusza Stańczyka, urodzonego właśnie w tym mieście. Duchowny przez 25 lat pełnił posługę w Wilnie, gdzie krzewił polskość i kult Bożego Miłosierdzia. Teraz kontynuuje swoją misję w Tobolsku na Syberii. Laudację na cześć księdza wygłosiły Grażyna Orłowska-Sondej oraz Jadwiga Horanin z Fundacji Studio Wschód.

Z inicjatywą uhonorowania księdza Dariusza Stańczyka wystąpiła, w imieniu Fundacji Studio Wschód, Jadwiga Horanin, która przez 25 lat była mieszkanką Bielawy. Duchownego poznała 4 lata temu na Wileńszczyźnie. Od kilkunastu lat znajomość z księdzem utrzymuje natomiast Grażyna Orłowska-Sondej. Obie Panie miały zaszczyt wygłosić laudację na cześć Honorowego Obywatela Bielawy.

– Gdy los go „przegnał” z Bielawy i został księdzem, postanowił służyć Polakom, naszym rodakom, którzy pozostali tam na Wschodzie. Nikt tak dobrze nie zrobiłby tego, jak ksiądz Stańczyk. Ja wiele razy obserwowałam, jak ludzie go tam kochali. Jak cała Wileńszczyzna, kocha, kochała i będzie kochać księdza – mówiła Grażyna Orłowska-Sondej.

Prezes Fundacji Studio Wschód podkreślała, że ksiądz wychował wiele pokoleń i ma ogromne zasługi w utrzymaniu polskości na Wileńszczyźnie. Bardzo dużo młodzieży wstąpiło i działa do dzisiaj w Wileńskim Hufcu Maryi im. Pani Ostrobramskiej.

– Ksiądz Dariusz Stańczyk szczególnie związany jest świętą Faustyną Kowalską. To on właściwie uratował Antokol, jako miejsce kultu tej świętej – mówiła Jadwiga Horanin. – W tej chwili ksiądz Dariusz przebywa na Syberii w Tobolsku, bardzo daleko od Polski. Ale jego serce jest cały czas bardzo mocno związane z Wilnem. Wyjazd na Syberię był jednak świadomym wyborem – dodała dyrektor Miejsko-Powiatowej Biblioteki Publicznej w Dzierżoniowie.

Rok temu ksiądz świętował jubileusz 30-lecia swojego kapłaństwa, który odbył się w Wilnie. Został też odznaczony Krzyżami Oficerskimi Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej za wybitne zasługi dla polskiego Kościoła na Wschodzie, za krzewienie polskiej kultury i tradycji narodowych, za działalność na rzecz polskich mniejszości narodowych.

Poniżej biogram duchownego (źródło: Urząd Miasta Bielawa)

Ksiądz Dariusz Stańczyk urodził się w 5 października 1961 roku w Bielawie, a obecnie pracuje w Tobolsku w Rosji. Wzrastał w parafii Paradyż – Wielka Wola. Po święceniach kapłańskich, które przyjął 31 lat temu, pracował w tworzącej się parafii MB Miłosierdzia w Skarżysku Kamiennej. Był tam współtwórcą repliki wileńskiej Ostrej Bramy z Kaplicą Matki Boskiej Ostrobramskiej. Obecnie jest tam sanktuarium. Studiował w Rzymie. Pracował na Wileńszczyźnie: w Kalwarii Wileńskiej, Taboryszkach, Szumsku i w parafii św. Siostry Faustyny na Antokolu. Inicjował i prowadził budowę wielu obiektów sakralnych – z jego inicjatywy powstał pierwszy na Litwie pomnik Jana Pawła II w Kowalczukach. W 2016 roku obchodził 30-lecia kapłaństwa, z czego ponad 25 lat posługiwał na Litwie. Gorliwy obrońca i ambasador kultu Bożego Miłosierdzia na Litwie oraz miejsca objawień na Antokolu w Wilnie, gdzie znajduje się klasztor św. Faustyny Kowalskiej.

Jest zasłużonym działaczem społecznym i obrońcą polskości na Kresach. W 2003 roku został Polakiem Roku na Litwie i otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Rejonu Wileńskiego. W 2016 roku został odznaczony przez Prezydenta RP Krzyżem Oficerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej za wybitne zasługi w krzewieniu polskiej kultury i tradycji narodowych oraz za działalność na rzecz polskich mniejszości narodowych.
Ksiądz Dariusz Stańczyk jest inicjatorem wielu akcji skupiających Kresowian żyjących w różnych krajach wschodniej Europy. Oprócz tego zasłynął jako organizator wydarzeń patriotycznych, w tym największej Sztafety Niepodległości z udziałem młodzieży z całej Polski, w tym harcerzy z Dolnego Śląska. Jest kapelanem i uczestnikiem Międzynarodowego Motocyklowego Rajdu Katyńskiego. Ksiądz Dariusz Stańczyk wspaniale reprezentuje Bielawę w Polsce, na Litwie, w Rosji oraz w wielu innych krajach.

Nadanie tytułu oraz laudacja

Przemówienie ks. Dariusz Stańczyka

Obejrzyj odcinek programu Studio Wschód poświęcony ks. Dariuszowi

Uroczysta sesja Rady Miejskiej Bielawy odbyła się 29 września. Podczas niej uhonorowano również pana Klausa Güttlera oraz pana Kazimierza Szczepaniaka.

Galeria zdjęć

Newsletter

zapisując się do naszego newslettera na bieżąco będziemy informować Cię o nowych artykułach, aktualnościach oraz akcjach organizowanych przez Studio Wschód
[FM_form id="1"]


kod