Wydarzenia Obraz  newsa 15948 Dodano 09.03.2019

Matka Boska, Sowieci i Mickiewicz

Każdy, kto był we Lwowie z pewnością odwiedził pomnik Adama Mickiewicza, na którym do dziś widnieje tylko polski napis, ale na pewno każdy wie, gdzie był?

Polakowi, i nie tylko, plac, na którym jest pomnik, kojarzy się wyłącznie z Adamem Mickiewiczem. Jego pomnik, więc nazwa placu na jego cześć wydaje się oczywista i dla większości musi mieć polski rodowód. Okazuje się, że dzieje placu są bardziej skomplikowane.

IMG_1001 P1740619

Pomnik Adama Mickiewicza

Na początku XIX wieku postanowiono zburzyć mury miejskie Lwowa i wytyczyć ulice w formie ringu. Od razu należy obalić tezę, że Lwów wzorował się na Wiedniu, skoro ring wiedeński powstawał od 1848 roku. Na południe od katedry rzymskokatolickiej wytyczono plac, który nosił nazwę Ferdynanda. Już na planie Lemberg mit seinen Vordstadten in Jahre 1844, oczywiście z tego samego 1844 roku, możemy odczytać tę nazwę. Ostatnim planem, który zachował taką nazwę jest Plan von Lemberg z 1863 roku. Na kolejnym planie z 1871 roku, który nosi nazwę Plan Kr. Stoł. Miasta Lwowa z uwzględnieniem nowych nazw ulic i placów, widnieje już nazwa plac Maryacki.

P1740529

Plac Adama Mickiewicza (dawniej Ferdynanda; Maryacki). Widok za dnia.

Taką nazwę dzierżył on do końca bytności Polaków we Lwowie. W 1947 roku Rosjanie wydali swój plan miasta pod nazwą План г. Львова, na którym już mamy do czynienia z obecną nazwą plac Adama Mickiewicza.

DSC_0161

Plac Adama Mickiewicza (dawniej Ferdynanda; Maryacki). Widok nocą.

Powód zmiany był prozaiczny. Plac Maryacki odnosił się do kolumny Najświętszej Maryi Panny, która stała naprzeciwko pomnika Mickiewicza i to długo przed nim. Religijna nazwa nie odpowiadała Sowietom, więc na podstawie podobnego skojarzenia, czyli od pomnika, który na tym miejscu stoi, nazwali plac na cześć polskiego wieszcza.

 

Zobacz również:

Marcowa Akcja Kresowa – Wesprzyj konwój dla Kresowian

Wspieraj Studio Wschód i zgarniaj gwarantowane nagrody!

Wsparcie standardowe:

Wpłaty można kierować na konto Fundacji Studio Wschód:

Nr konta: 40 1540 1030 2103 7457 2565 0001 (Bank Ochrony Środowiska)

W tytule prosimy wskazywać cel wpłaty, np. „na akcję Mogiłę pradziada”, „na transport darów”. Można wskazać też konkretną osobę, której zechcą Państwo pomóc. Wtedy nasze ekipa odwiedzi potrzebującego rodaka.

*Otrzymanie nagrody jest możliwe tylko poprzez wspieranie nas przez platformę patronite.pl

Galeria zdjęć

Newsletter

zapisując się do naszego newslettera na bieżąco będziemy informować Cię o nowych artykułach, aktualnościach oraz akcjach organizowanych przez Studio Wschód
[FM_form id="1"]


kod