Aktualności Obraz  newsa 17882 Dodano 11.09.2019

Miała roczek gdy ją deportowano – Rozmowa z Adelą Dawidziuk z kazachskiej Białorajki

Adela Dawidziuk miała roczek, gdy w 1936 roku sowieci rozpoczęli wywózki Polaków zza Zbrucza na Sybir i do Kazachstanu. Nasza Rodaczka opowiedziałam jak zostali wywiezieni z tzw. Ukrainy sowieckiej. Zesłańcy utworzyli w stepie wsie o nazwie Białorajka oraz o rzut kamieniem Podolski. Opowiada o losach swej rodziny i chęci powrotu do kraju, gdzie czeka na nią stęskniona wnuczka. Wideo z rozmowy już na naszym portalu!

 

Pierwszy w Polsce Dom Spotkań z Kresami jest coraz bliższy urzeczywistnienia. Do Domu Kresowego będą sprowadzani nasi Rodacy z Kresów, Kazachstanu i Syberii. Wylane zostały już fundamenty, za nami wizyty w Kazachstanie i Rosji, mamy już osoby do repatriacji. Słowo się rzekło, teraz czas dokończyć budowę!

Niespełna rok temu odbyła się uroczystość poświęcenia kamienia węgielnego pod budowę Domu Kresowego. Teraz ruszają właściwe prace. Cały czas jednak zbieramy fundusze na tę inicjatywę. Możesz nas w tym wesprzeć, przechodząc na tę stronę.

 

Zobacz również!

Apel 88 letniej Polki z Kazachstanu – Zabierzcie mnie przed śmiercią do Polski!

Wschód: Wytrwali na kazachskiej ziemi – Tak żyją dziś Polacy w sercu Azji

Galeria zdjęć

Newsletter

zapisując się do naszego newslettera na bieżąco będziemy informować Cię o nowych artykułach, aktualnościach oraz akcjach organizowanych przez Studio Wschód
[FM_form id="1"]