Antoniówka Obraz  newsa 8245 Dodano 26.07.2017

Antoniówka to mała wieś (w obwodzie lwowskim, rejonie żydaczowskim) o krótkiej historii. Założona została na początku XX wieku przez księdza Antoniego Trzopińskiego, który wykupił tereny folwarczne we wsi Jajkowce. Do nowo założonej wsi staraniem księdza przybyli osadnicy z terenów Podhala, tak więc osada na początku XX wieku liczyła około 800 mieszkańców.

Z inicjatywy księdza dla mieszkańców wsi wybudowano kościół, w którego pobliżu, zapewne w niedługim czasie, założono cmentarz. Do posługi kapłańskiej w parafii, na prośbę abpa Józefa Bilczewskiego, ks. Trzopiński sprowadził pallotynów, którzy zamieszkali we wsi w niewielkim dworku. Wkrótce przy parafii powstało niższe seminarium duchowne, mające status gimnazjum. Po pięciu latach (w 1913 r.) najprawdopodobniej w wyniku sporów z ks. Trzopińskim, pallotyni opuścili Antoniówkę, przenosząc się do Bochni i Wadowic.

Po II wojnie światowej, w wyniku zmiany granic, do opuszczenia wsi zostali zmuszeni także jej polscy mieszkańcy. Zapomniany cmentarz podupadł i zarósł drzewami. O istnieniu cmentarza świadczył tylko duży, żelazny krzyż umieszczony u jego wejścia. W 2014 na cmentarz po raz pierwszy trafili uczestnicy akcji „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia”, wtedy też zrodził się pomysł uczczenia pamięci pochowanych na nim Polaków pamiątkową tablicą. W trakcie pobytu na cmentarzu wolontariusze natrafili na dwa przewrócone nagrobki, nie wiedząc wówczas, że w pobliskich gęstych zaroślach jest ich więcej.

Dwa lata później, dzięki wsparciu red. Grażyny Orłowskiej-Sondej, udało się ufundować i wmurować pamiątkową tablicę.

Przeczytaj relację z prac wolontariuszy w Antoniówce:

2016 rok

2017 rok

Galeria zdjęć

Newsletter

zapisując się do naszego newslettera na bieżąco będziemy informować Cię o nowych artykułach, aktualnościach oraz akcjach organizowanych przez Studio Wschód
[FM_form id="1"]