Borszczów Obraz  newsa 1623 Dodano 22.02.2016

Borszczów – miasto rejonowe w obwodzie tarnopolskim, zamieszkiwane przez ponad 10 tys. osób. Pierwsze wzmianki o tej miejscowości pochodzą z 1456 roku. Obecnie w Borszczowie znajduje się cmentarz z polskimi mogiłami, a także rzymskokatolicki kościół.

Borszczów znalazł się poza granicami polski po II wojnie światowej i opuściło go większość naszych rodaków. garstka Polaków została jednak na Ukrainie i do dzisiaj kultywują ojczysty język oraz kulturę. Posługę kapłańską w Borszczowie pełni ks. Marek Przybylski.

W tym tarnopolskim mieście znajduje się również nekropolia z polskimi nagrobkami, która objęta jest akcja Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia.

Jak Borszczów wygląda dzisiaj?

Cmentarz leży na obrzeżach miasta, które w II RP było siedzibą powiatu. W byłym budynku Starostwa Powiatowego obecnie znajduje się też Urząd Miejski. Kościół leży w odległości 30-40 metrów od budynku byłego Starostwa. W świątyni zachował się oryginalny wystrój ze wspaniałą amboną, na której wciąż trwa ryngraf podarowany przez jednostkę Korpusu Ochrony Pogranicza w Borszczowie w 1934 roku, przez którą w/w ambona została ufundowana.

Jeszcze kilka lat temu w Borszczowie uczyła się języka polskiego grupka 40-50 dzieci. Teraz jest nieco gorzej ponieważ miasto opuściły siostry Michalitki.

fot. główne Andrii Bondarenko

Galeria zdjęć

Newsletter

zapisując się do naszego newslettera na bieżąco będziemy informować Cię o nowych artykułach, aktualnościach oraz akcjach organizowanych przez Studio Wschód
[FM_form id="1"]