Ciemierzyńce Obraz  newsa 1730 Dodano 24.02.2016

Ciemierzyńce – wieś w rejonie przemyślańskim obwodu lwowskiego. Po 1945 roku, większość tutejszych Polaków, którzy przeżyli II wojnę światową i akty ludobójstwa, osiedliło się na Śląsku Opolskim. Dzisiaj Ciemierzyńce zamieszkuje kilkaset osób. We wsi pozostały polski cmentarz oraz katolicki kościół, który dzisiaj robi jednak jako obora dla zwierząt.

Już od 8 lat trwają pertraktacje związane z oddaniem polskiej społeczności świątyni w Ciemierzyńcach. Kościół już za czasów sowieckich został przemianowany na pocztę, a następni biuro kołchozu. Po uzyskaniu przez Ukrainę niepodległości w 1991 roku, spotkał go jeszcze gorszy los. Dzisiaj budynek służy jako stajnia i obora. Nie inaczej jest z cmentarzem, który znajduje się tuż obok. Zwierzęta wypasają się wśród nagrobków.

Stan kościoła jest bardzo zły i stale się pogarsza. Jest jednak szansa na jego uratowanie. W pobliskich Przemyślanach ks. proboszcz Piotr Smołka dokonał wielkiej rzeczy, odzyskując najpierw budynek świątyni, a później remontując go i przywracając mu świetność (mimo tego, że wcześniej urządzono w nim fabrykę i skład materiałów budowlanych).

Galeria zdjęć

Newsletter

zapisując się do naszego newslettera na bieżąco będziemy informować Cię o nowych artykułach, aktualnościach oraz akcjach organizowanych przez Studio Wschód
[FM_form id="1"]