Korzec Obraz  newsa 3312 Dodano 26.05.2016

Korzec – miasto rejonowe leżące na Wołyniu, 65 kilometrów od Równego. Zamieszkiwana obecnie przez ponad 7 tys. osób miejscowość, była niegdyś rezydencją magnaterii polskiej. Pierwsza wzmianka o Korcu pochodzi już z 1150 roku. W mieście pozostały ruiny zamku, kościół rzymskokatolicki oraz stary polski cmentarz.

Do II wojny światowej Korzec wchodził w skład Rzeczpospolitej. Oprócz Polaków, miasto zamieszkiwane było również przez Ukraińców oraz Żydów. Tych ostatnich było najwięcej i spotkał ich tragiczny los, jakim były pogromy żydowskie, a w późniejszym czasie likwidacja getta. Wraz z Niemcami ataków dokonywali Ukraińcy. W październiku 1943 w znacznym stopniu zabudowania zostały spalone przez UPA.

W Korcu pozostały ruiny zamku obronnego, wybudowanego w drugiej połowie XVI wieku. Dziś obiekt jest zupełnie zdewastowany. Tak mogło być również i z tutejszym kościołem katolickim. Został on wzniesiony w 1706 roku, ale w czasach sowieckich wykorzystywano go magazyn środków chemicznych. Dopiero po uzyskaniu niepodległości przez Ukrainę polska społeczność mogła go odzyskać. Remont zakończono w 1994 roku i wtedy też kościół ponownie konsekrowano. Funkcjonuje w nim Parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Antoniego w Korcu.

W mieście znajduje się również stary polski cmentarz, na którym spoczywają nasi rodacy. Nekropolia jest od kilku lat porządkowana w ramach akcji Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia. Relacja wolontariuszy z pracy na koreckim cmentarzu przeczytacie tutaj.

Galeria zdjęć

Newsletter

zapisując się do naszego newslettera na bieżąco będziemy informować Cię o nowych artykułach, aktualnościach oraz akcjach organizowanych przez Studio Wschód
[FM_form id="1"]