Latyczów Obraz  newsa 3374 Dodano 27.05.2016

Latyczów liczące 11 tysięcy mieszkańców miasto położone na środkowym Podolu, w obwodzie chmielnickim. Obecnie w tej miejscowości znajduje się słynne Sanktuarium Matki Bożej Latyczowskiej, a także stary polski cmentarz. Są również i nasi rodacy.

W Latyczowie znajduje się dziś robiące wrażenie Sanktuarium Matki Bożej Latyczowskiej. Jeszcze przed wojną ze świątyni Sowieci uczynili stajnię dla koni. Później, już po 1945 roku, robiła ona za magazyn z nawozami, materiałami budowlanymi czy paliwem. Ponadto w 1984 ktoś podpalił budynek. Heroiczną postawą wykazali się katoliccy mieszkańcy Latyczowa, którzy 27 maja 1989 roku odebrali siłą kościół z „rąk” władzy. Wtedy rozpoczęła się jego odbudowa. Dziś do Sanktuarium Matki Bożej Latyczowskiej Królowej Podola i Wołynia pielgrzymują wierni z wielu miejsc Ukrainy. W 2006 roku obchodzony był zaś jubileusz 400-lecia świątyni.

Proboszczem tutejszej parafii jest ksiądz Adam Przywuski, będący jednocześnie kustoszem sanktuarium. Duchowny jest gospodarzem dla przyjeżdżających tutaj wolontariuszy z Polski, którzy porządkują stary i zaniedbany polski cmentarz. Jest on objęty akcją Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia.

Nekropolia zajmuje 4-5 hektarową powierzchnię, na której znajduje się kilka tysięcy mogił. Czynny cmentarz, na którym do dnia dzisiejszego grzebani są latyczowscy katolicy, potomkowie mieszkających tam Polaków, okazał się bardzo zaniedbanym i wydaje się, że zapomnianym miejscem. Zobaczyliśmy zarośnięte groby, często ledwie widoczne wśród chwastów i krzaków. Nawet miejsca spoczynku ludzi zmarłych w ostatnich latach wyglądały tak, jakby o nich nikt nie pamiętał. Gdzieniegdzie sztuczne kwiaty, dawno wypalone znicze – to był najczęściej widoczny obraz. Więcej wrażeń i relacji wolontariuszy znajdziesz tutaj.

Galeria zdjęć

Newsletter

zapisując się do naszego newslettera na bieżąco będziemy informować Cię o nowych artykułach, aktualnościach oraz akcjach organizowanych przez Studio Wschód
[FM_form id="1"]