Nowy Rozdół Obraz  newsa 3687 Dodano 15.06.2016

Nowy Rozdół – miasto założone w 1953 roku, w pobliżu ogromnych złóż siarki nad wielkim jeziorem. Nazwa pochodzi od oddalonego o 6 kilometrów zabytkowego Rozdołu. W miejscowości tej mieszkają Polacy, którzy skupieni są wokół Towarzystwa Pomocy Polakom „Wielkie Serce”. Tutaj funkcjonuje również polska szkoła.

Najmłodsze miasto na ziemi lwowskiej wyróżnia się spośród wszystkich okolicznych miejscowości. Na początku lat 50 ubiegłego stulecia, w pobliżu złóż siarki nad wielkim jeziorem, zbudowano 30-tysięczne osiedle. Nazwę swą zawdzięcza oddalonemu o 6 kilometrów zabytkowemu miasteczku Rozdół, które rozsławił panujący w tej części Kresów lud Lanckorońskich. Od północnej strony położone są Brzozdowce, historyczna wieś założona na pocztu XV stulecia. Polacy mieszkali tutaj od dawna. Kiedy w 1953 roku zbudowano Nowy Rozdół,  większość z nich przeniosła się do największego w okolicy blokowiska. Nasi rodacy znaleźli tutaj swoje miejsce mogą bez przeszkód pielęgnować własną kulturę i tradycję. Skupiają się wokół Towarzystwa Pomocy Polakom „Wielkie Serce” i szkoły im. Karoliny Lanckorońskiej.

Obejrzyj również program poświęcony 63. urodzinom tej miejscowości i żyjącym tam Polakom.

Galeria zdjęć

Newsletter

zapisując się do naszego newslettera na bieżąco będziemy informować Cię o nowych artykułach, aktualnościach oraz akcjach organizowanych przez Studio Wschód
[FM_form id="1"]