Pierszotrawieńsk Obraz  newsa 3017 Dodano 16.05.2016

Pierszotrawieńsk – miasteczko znajdujące się 30 kilometrów na południe od Czerwonych Chatek w obwodzie Żytomierskim na Ukrainie. Zostało ono założone ponad 100 lat temu w pobliżu rozrastającego się zakładu ceramiki. Za czasów sowieckich nazywane było Pierwomajskie.

Żyją tu Polacy, którzy opuścili swoje rodzinne chutory położone wokół wsi Tokarzówka i przyjechali w poszukiwaniu pracy. Mimo, że do 1989 roku miejscowa władza nie pozwalała na wybudowanie kościoła – nasi Rodacy zachowali wiarę ojców, a wielu z nich ojczysty język. Jest to prawdziwa wyspa polskości. W centrum tej wyspy góruje świątynia, którą katolicy z Pierszotrawieńska zbudowali w ciągu kilkunastu miesięcy. Ksiądz Jan Podobiński rodem z Krosna Odrzańskiego już 18 lat opiekuje się tą niezwykłą wspólnotą. A każdy przybysz z ojczyzny jest tu szczególnie witany i otaczany prawdziwi wschodnią serdecznością.

Więcej o Oierszotrawieńsku w reportażu programu Studio Wschód

Galeria zdjęć

Newsletter

zapisując się do naszego newslettera na bieżąco będziemy informować Cię o nowych artykułach, aktualnościach oraz akcjach organizowanych przez Studio Wschód
[FM_form id="1"]