Rozdół Obraz  newsa 3689 Dodano 15.06.2016

Rozdół – miejscowość w obwodzie lwowskim o zabytkowym charakterze. Mieściła się tutaj rezydencja Karoliny Lancorońskiej, po której pozostał zaniedbany i popadający dziś w ruinę pałac. W Rozdole pozostało wielu Polaków, którzy kultywują tradycję i kulturę narodową.

Nasi rodacy skupieni są wokół Towarzystwa Pomocy Polakom „Wielkie Serce”, które działa w oddalonym o 6 kilometrów Nowym Rozdole. Od 2016 roku Rozdół włączony jest w akcję Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia. Nasi wolontariusze porządkować będą tutejszy polski cmentarz.

Cmentarz znajduje się na skraju wsi. W jego centrum stoi kaplica ufundowana m.in. przez Lanckorońskich, właścicieli okolicznych dóbr. We wnętrzu kaplicy znaleźliśmy tablicę informującą o okolicznościach jej powstania:

„KAPLICA TA ZA STARANIEM XA. ROMUALDA KACZKOWSKIEGO PRZEORA XX KARMELITÓW W ROKU 1863 WYSTAWIONA I PRZEZ TEGOŻ DNIA 13 PAŹDZIERNIKA T.R. POŚWIĘCONA STANĘŁA Z DOBROWOLNYCH OFIAR PARAFIAN I SKARBU ROZDOLSKIEGO J.W. KAZIMIERZA Hr. LANCKOROŃSKIEGO”.

Cmentarz w Rozdole można podzielić na dwie części: po prawej stronie alejki chowani byli Polacy, a po lewej Ukraińcy. Część ukraińska była, co oczywiste, zadbana. Część polska, od lat nieporządkowana, zdążyła zarosnąć samosiejkami i wysokimi chwastami. Gdzieniegdzie z tych zarośli wystawały nagrobki z polskimi napisami. Nasi wolontariusze zajęli się porządkowaniem tej nekropolii.

Galeria zdjęć

Newsletter

zapisując się do naszego newslettera na bieżąco będziemy informować Cię o nowych artykułach, aktualnościach oraz akcjach organizowanych przez Studio Wschód
[FM_form id="1"]