Sądowa Wisznia Obraz  newsa 1472 Dodano 20.02.2016

Sądowa Wisznia – historyczne miasto leżące 40 km od granicy polsko-ukraińskiej, w rejonie mościskim obwodu lwowskiego. Dziś miejscowość, o której pierwsze wzmianki pochodzą już z XIII wieku, zamieszkuje ponad 6 tys. osób. W Sądowej Wiszni znajduje się stary polski cmentarz.

Sądowa Wisznia do 1939 roku znajdowała się w graniach Rzeczpospolitej. Dzisiaj miasto zaprzyjaźnione jest z gminą Dobroszyce. Wolontariusze z tego miasta przyjeżdżają tutaj co roku, by porządkować stary polski cmentarz w ramach akcji Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia.

W Sądowej Wiszni sprawnie działają nasi rodacy, których jest tutaj kilkuset. Zrzeszeni są w miejscowym oddziale Towarzystwa Kultury Ziemi Lwowskiej. Funkcjonuje również Rzymsko-katolicki parafialny Kościół Najświętszej Marii Panny Wspomożenia Wiernych, w którym proboszczem jest polski ksiądz.

Miejscowi Polach chętnie pomagają wolontariuszom z Dobroszyc w porządkowaniu nekropolii. Wrażenia z pobytu w Sądowej Wiszni przeczytasz tutaj.

 

Galeria zdjęć

Newsletter

zapisując się do naszego newslettera na bieżąco będziemy informować Cię o nowych artykułach, aktualnościach oraz akcjach organizowanych przez Studio Wschód
[FM_form id="1"]