Słobódka Dżuryńska Obraz  newsa 3515 Dodano 30.05.2016

Słobódka Dżuryńska – niewielka wieś w rejonie czortkowskim obwodu tarnopolskiego. Zamieszkuje ją obecnie około 500 osób. Na miejscowym cmentarzu spoczywają również Polacy. Ich mogiły porządkowane są w ramach akcji „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia”.

Słobódka Dżuryńska to miejscowość położona między Buczaczem a Czortkowem w województwie tarnopolskim. Przed wojną była zamieszkana w ponad 90 proc. przez ludność polską. Po wojnie wyjechały praktycznie wszystkie rodziny polskie, zostali jedynie ci, którzy związali się z Ukraińcami oraz ich potomkowie. Część osób polskiego pochodzenia przesiedlono z okolic Przemyśla, Rzeszowa (Dubno). Obecnie wiele osób z polskimi korzeniami stara się o kartę Polaka ze względów ekonomicznych. Niektórzy Ukraińcy wysyłają swoje dzieci do polskich szkół, żeby w przyszłości mogły studiować i pracować w naszym kraju.

Pozostałością po Polakach w Słobódce jest kościół pw. Michała Archanioła, który niestety w czasach komunistycznych służył jako magazyn. Natomiast w 1971 roku przemianowany został na cerkiwe greckokatolicką i tak jest do dzisiaj (kościół widoczny jest na zdjęciach).

Ciekawostkę dotyczącą dzwonów z tego kościoła opowiedział nam mieszkaniec wsi pan Roman Błażenko. Otóż w obawie przed Rosjanami, którzy wkroczyli do miejscowości i grabili co się dało, on wraz z Władysławem Seredyszynem zdjęli i ukryli ów dzwon w ziemi. Po wielu latach odkopano go i zawieszono z powrotem na dzwonnicy przed kościołem.

Innym akcentem polskości jest siedmiometrowy kopiec usypany z ziemi w dowód wdzięczności za zniesienie pańszczyzny w 1864 r. Ta solidna budowla dotrwała do dziś. W 1989r. mieszkańcy Słobódki przemianowali go na Kopiec Wolnej Ukrainy. Powiesili na nim flagę i postawili prawosławny krzyż.

Mimo upływu przeszło 70 lat, można jeszcze odnaleźć domy, w których mieszkali Polacy. Oczywiście są to w dużej mierze ruiny, ale niektóre dość dobrze przedstawiają obraz polskiej wsi sprzed czasów II wojny światowej. Studnie służą mieszkańcom do chwili obecnej.

Ostatnim polskim akcentem, któremu chciałabym poświęcić więcej uwagi jest cmentarz. Od 2015 roku jest on porządkowany w ramach akcji „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia”.

Relacja i zdjęcia wolontariuszy z akcji w 2016 roku

Relację z pobyty wolontariuszy w Słobódce Dżuryńskiej w 2015 roku przeczytasz tutaj w pliku .doc.

Galeria zdjęć

Newsletter

zapisując się do naszego newslettera na bieżąco będziemy informować Cię o nowych artykułach, aktualnościach oraz akcjach organizowanych przez Studio Wschód
[FM_form id="1"]