Żwaniec Obraz  newsa 1647 Dodano 22.02.2016

Żwaniec  – miejscowość leżąca nad Dniestrem, niedaleko Kamieńca Podolskiego, w obwodzie Chmielnickim. Niewielka wieś z zabytkowym katolickim kościołem nie przypomina śladów wielkiej polskiej historii, jaka przetoczyła się przez Żwaniec w połowie XVII wieku.

To w tutejszym zamku oblężony przez wojska Bohdana Chmielnickiego król polski Jan Kazimierz w 1653 roku został zmuszony do podpisania niekorzystnego traktatu. W Żwańcu żyje tylko jedna polska rodzina – opiekuje się odbudowywanym kościołem. Polski cmentarz w latach 50-tych został zrujnowany. Z płyt cmentarnych zbudowano kołchozowy barak. Niedawno ksiądz z Kamieńca odzyskał tę budowlę i odzyskuje powoli płyty ze starymi polskim inskrypcjami. Będzie tworzył lapidarium.

Dziś po dawnym zamku pozostały jedynie ruiny i fragment jednej z baszt. Z tego miejsca rozpościera się jednak piękny widok na Dniestr.

Cmentarz w Żwańcu porządkowany był ramach akcji Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia.

 

Galeria zdjęć

Newsletter

zapisując się do naszego newslettera na bieżąco będziemy informować Cię o nowych artykułach, aktualnościach oraz akcjach organizowanych przez Studio Wschód
[FM_form id="1"]