Żydaczów Obraz  newsa 1010 Dodano 04.02.2016

Żydaczów – miasto rejonowe leżące nad rzeką Stryj, w obwodzie lwowskim. Obecnie zamieszkuje je ponad 10 tys. osób. Do 1945 roku miejscowość znajdowała się w granicach Rzeczpospolitej. Ze śladów polskości pozostał cmentarz z XIX wieku, który jest porządkowany w ramach akcji „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia”.

Nekropolia wpisana jest na listę miejskich zabytków, jednak przez lata była zaniedbana. Jej stan uległ poprawie, gdy porządkować zaczęli go wolontariusze z Kłodzka, którzy co roku pracują w Żydaczowie w ramach akcji Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia. Efekty ich działań widoczne są na zdjęciach.

Żydaczów przez wieki należał do Polski, już w XIV wieku wchodząc w skład Królestwa Polskiego. Po II wojnie światowej znalazł się jednak poza granicami naszego kraju. Znajdująca się tam nekropolia jest jednym z ostatnich śladów polskości w tym mieście, dlatego warto ocalić ją od zapomnienia.

Relacje uczestników akcji sprzątania cmentarza znajdziesz tutaj:

Żydaczów 2013

Żydaczów 2014

Żydaczów 2015

Galeria zdjęć

Newsletter

zapisując się do naszego newslettera na bieżąco będziemy informować Cię o nowych artykułach, aktualnościach oraz akcjach organizowanych przez Studio Wschód
[FM_form id="1"]