MPOOZ 2021 – Jampol II, Nowa Uszyca, Mohylów Podolski, Zamiechów

Na przełomie sierpnia i września ponownie wyruszyliśmy na wschód. Celem były dalsze prace w Jampolu, porządki w Nowej Uszycy, Mohylowie Podolskim oraz rozpoznanie w Zamiechowie – dawnym miasteczku a dziś prawie wymarłej wsi.

W pierwszej kolejności rozpoczeliśmy prace w Nowej Uszycy gdzie przyjął nas Ks. Jerzy oraz Pan Leon Szczypkowski z Kamieńca Podolskiego. Wraz z pomocą lokalnych Polaków i katolików przeprowadziliśmy prace porządkowe na cmentarzu, na którym spoczywa prawie setka polskich żołnierzy, którzy w 1920 stoczyli bitwę nad Stróżką z konną armią Semiona Budionnego. Na cmentarzu jest również dąb pamięci oficera Jana Malczewskiego, który pochodził z Nowej Uszycy a w 1940 roku został zamordowany przez sowietów w Katyniu. Znajduje się tam również pomnik upamiętniający zmarłego proboszcza ks. Marka Wójcika, który przez lata sprawował pieczę w Nowej Uszycy dbając o rozwój parafii katolickiej. W ostatni dzień naszych prac przyjechali do nas motocykliści z Międzynarodowego Motocyklowego Rajdu Katyńskiego, którzy wykonali póżniej ogrom prac pomagając nam w Jampolu.

Po pracach w Nowej Uszycy ks. Jerzy zabrał nas do Zamiechowa dawnego polskiego miasteczka, które dziś jest wymierającą wsią. Eksplorując tam tam odkryliśmy wiele poteżnych szlacheckich grobów. Poniżej znajduje się film z tej oto eksploracji.

Po pożegnaniu się z Nową Uszycą wyruszyliśmy do Jampola w celu dokońćzenia prac, które rozpoczęliśmy w lipcu w ramach relacji z tego wydarzenia przedstawiamy trzy filmy.

Na koniec wyjazdu zajechaliśmy na prace w Mohylowie Podolskim gdzie ugościł nas ks. Paweł. Poniżej film z prac w Mohylowie.

Projekt dofinansowany przez:

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top