Wydarzenia Obraz  newsa 15851 Dodano 13.02.2019

Na Białorusi uczczono 100-lecie wyzwolenia Brześcia przez wojsko polskie

8 lutego w Brześciu na cmentarzu katolickim odbyły się uroczystości ku pamięci polskich żołnierzy, którzy polegli wyzwalając miasto z rąk niemieckich. Uroczystości zostały zorganizowane przez  brzeski obwodowy oddział Związku Polaków na Białorusi  we współpracy z Polską Szkołą Społeczną im.I.Domeyki  i Uniwersytetem Trzeciego Wieku.

W uroczystości wzięli udział Konsul Generalny RP w Brześciu Piotr Kozakiewicz, przedstawiciele organizacji polonijnych i kresowych, w szczególności uczniowie PSS im .I. Domeyki w Brześciu i harcerze, a także duże grono miejscowych Polaków. Główna część uroczystości miała miejsce przy grobie Kapitana Władysława Steckiewicza, który zginął 9 lutego 1919 r. Na mogile złożono kwiaty i zapalono znicze.

Konsul Generalny Piotr Kozakiewicz w swym przemówieniu przypomniał o przebiegu wyzwolenia Brześcia i bohaterskiej śmierci Władysława Steckiewicza:

„W nocy z 8 na 9 lutego oddziały dywizji podlaskiej gen. A. Listowskiego wkroczyły do Brześcia n/Bugiem. Od wschodu nacierał oddział majora Dąbrowskiego. W mieście znajdowali się jeszcze Niemcy, którzy podpalili magazyny wojskowe. Doszło do sześciogodzinnych walk. Wzięto do niewoli 40 jeńców, zdobyto 3 ckm, dużo karabinów, 3 samochody, 3 działa, konie i wozy, a także tabor kolejowy i magazyny. Podczas walk poległ kpt. Władysław Steckiewicz, który na czele patrolu pierwszy wkroczył do miasta.”

W przedwojennej Polsce, w Brześciu ustanowiono ulicę imienia Władysława Steckiewicza, która aktualnie nosi nazwę „Komsomolców”.

 

Po uroczystościach uczestnicy złożyli znicze na mogiłach polskich żołnierzy poległych w 1920 roku w walce z bolszewikami, na cmentarzu Garnizonowym i Adamkowie. Następnie delegacja z Polski odwiedziła Polską Szkołę Społeczną im .i. Domeyki, gdzie miało miejsce spotkanie z tamtejszymi nauczycielami.

 

Red/Foto: Eugeniusz Lickiewicz/Echa Polesia

Wspieraj Studio Wschód i zgarniaj gwarantowane nagrody!

Wsparcie standardowe:

Wpłaty można kierować na konto Fundacji Studio Wschód:

Nr konta: 40 1540 1030 2103 7457 2565 0001 (Bank Ochrony Środowiska)

W tytule prosimy wskazywać cel wpłaty, np. „na akcję Mogiłę pradziada”, „na transport darów”. Można wskazać też konkretną osobę, której zechcą Państwo pomóc. Wtedy nasze ekipa odwiedzi potrzebującego rodaka.

*Otrzymanie nagrody jest możliwe tylko poprzez wspieranie nas przez platformę patronite.pl

Galeria zdjęć

Newsletter

zapisując się do naszego newslettera na bieżąco będziemy informować Cię o nowych artykułach, aktualnościach oraz akcjach organizowanych przez Studio Wschód
[FM_form id="1"]


kod