Narodowe Czytanie w stolicy Kazachstanu

Po raz szósty Nur-Sułtan wziął udział w światowej akcji literackiej „Narodowe Czytanie”.

Imprezę tradycyjnie zorganizowało Stowarzyszenie „Polska Jedność” Astana, KZ przy udziale Publicznej Biblioteki Polonijnej i Gabinetu języka polskiego im. Adolfa Januszkiewicza. W spotkaniu, które po raz pierwszy od rozpoczęcia pandemii odbyło się offline, uczestniczyło około 80 osób – przedstawicieli Ambasady RP i członkowie „Polskiej Jedności” z Nur-Sułtanu, oraz obwodów akmolińskiego i karagandyjskiego.

List Prezydenta RP Andrzeja Dudy do uczestników wydarzenia odczytał Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny Rzeczypospolitej Polskiej w Republice Kazachstanu Selim Chazbijewicz. Następnie dyplomata wraz z małżonką Anną Boczkowską odczytał balladę „Powrót taty”.

Tak zwany manifest literacki romantyzmu w Polsce – Balladę „Romantyczność”, napisaną w 1821 roku i wydaną jako pierwszy utwór w zbiorze „Ballady i romanse” w 1822 roku – przeczytała Monika Łaskarzewska-Łuckiewicz, wicekonsul RP, i jej mąż Robert Łuckiewicz.

Czytanie kontynuowali przedstawiciele Polonii z balladami „Pani Twardowska” i „Świteź”. Prezentację o twórczości Adama Mickiewicza przygotowali nauczyciele języka polskiego Krystian Furmanowicz, zaprezentowano także film „Kazachstan czyta po polsku”, w którym uczestnicy recytowali balladę „Rybka”.

W ramach uroczystości odbyło się również oficjalne otwarcie nowego roku szkolnego w Gabinecie języka polskiego im. Adolfa Januszkiewicza, działającym przy Stowarzyszeniu „Polska Jedność”

źródło: Polonijna Agencja Informacyjna

Zobacz również:

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top