Wydarzenia Obraz  newsa 11504 Dodano 05.02.2018

Nasz Wschód: Syców dla Kresów

Program Nasz Wschód, odcinek „Syców dla Kresów” (emisja 31.01.2018 TVP Polonia). Tym razem nasza kamera gościła w Sycowie, który na dwa dni stał się stolicą Kresów. Podczas XV Charytatywnego Koncertu zainaugurowano kolejną edycję akcji „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia”.

Każdego roku w styczniu Syców staje się kresową stolicą Polski. Nie inaczej było i tym razem. 27 stycznia w tym dolnośląskim mieście spotkały się osoby, którym sprawy związane z dawnymi polskimi ziemiami na Wschodzie są niezwykle bliskie. Towarzyszyli im goście z Białorusi, Ukrainy, a nawet Syberii.

Przed publicznością zaprezentowały się polskie zespoły z Kresów: Białe Skrzydła z Mołodeczna na Białorusi, Aksamitki (z Baru) oraz Rezonans z Ukrainy. Solowy występ dała z kolei Ewelina Wiżentas z Wierszyny na Syberii, która opowiedziała również o życiu codziennym z dala od Polski. Gwiazdą koncertu był Państwowy Ludowy Zespół Pieśni i Tańca „Mazowsze” im. Tadeusza Sygietyńskiego pod batutą Jacka Bonieckiego.

W asyście pocztów sztandarowych akcję „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia” zainaugurowały jej inicjatorki: Grażyna Orłowska-Sondej oraz Beata Pawłowicz. W tym roku wolontariusze wyruszą na Kresy 3 lipca. Porządkować cmentarze ma rekordowa liczba osób: aż 1500. Będzie to już dziewiąta edycja tego pospolitego ruszenia, które rozpoczęło się w 2010 roku na Dolnym Śląsku. Dzięki pracom wolontariuszy zinwentaryzowano już około 100 tys. mogił. Bardzo wielu z nich to uczniowie, którzy przeżywają prawdziwą lekcję historii i patriotyzmu.

Zobacz galerię zdjęć z koncertu w Sycowie

Galeria zdjęć

Newsletter

zapisując się do naszego newslettera na bieżąco będziemy informować Cię o nowych artykułach, aktualnościach oraz akcjach organizowanych przez Studio Wschód
[FM_form id="1"]


kod