„Nie tylko o cmentarzach na Kresach” w Prudniku

5 grudnia przedstawiciel naszej akcji Artur Sułkowski wygłosił w Prudniku prelekcję na temat naszych naszych działań na dawnych Kresach Wschodnich Rzeczypospolitej. Prudniczanie wysłuchali z zainteresowaniem wielu ciekawych rzeczy, jakie realizujemy za wschodnią granicą.

5 grudnia wyruszyliśmy na Opolszczyznę, gdzie znajduje się leżąca przy granicy z Republiką Czeską miejscowość Prudnik. W tamtejszym Centrum Kultury miała miejsce prelekcja pt. „Nie tylko o cmentarzach na Kresach”. Zgromadzeni dowiedzieli się wielu istotnych rzeczy związanych z akcją „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia”, poznali historię jej powstania, istotę i profil działań, a przede wszystkim zobaczyli efekty naszych działań na zdjęciach porównawczych z poprzednich edycji akcji.

Na twarzach Prudniczan wsłuchujących się w słowa prelegenta z łatwością można było dostrzec wielkie zainteresowanie, a przede wszystkim zadumę, którą to spowodował fakt, iż młode pokolenie nie zapomniało o ziemi swoich przodków i kultywuje pamięć utraconych Kresów Wschodnich. Kolejny raz wyszliśmy z naszą akcją poza granice województwa dolnośląskiego, w którym to serce dla wschodnich rubieży bije najmocniej – z racji obecności największej ilości potomków wypędzonych Kresowian. Uważamy jednak, że w naszej sprawie nieistotne jest pochodzenie i rodowód kresowy, dlatego też chcemy rozszerzać świadomość kresową w skali ogólnokrajowej, albowiem wszyscy jesteśmy Kresowianami.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top