Wydarzenia Obraz  newsa 22355 Dodano 24.06.2022

Obchody ostrobramskie wśród Polaków na Litwie

Obchody 78. rocznicy Operacji „Ostra Brama” odbędą się w Wilnie oraz Krawczunach.

Już od 27 lat obchody rocznicy wyzwolenia Wilna w ramach operacji wojskowej Armii Krajowej „Ostra Brama” organizowane są przez Związek Polaków na Litwie. Ich zakończeniem jest Wiec Pamięci w podwileńskich Krawczunach, gromadzący ponad pół tysiąca osób. W tym roku ZPL po raz pierwszy organizuje szeroko zakrojone obchody operacji „Ostra Brama” w samym Wilnie.

Główne uroczystości odbędą się 11 lipca o godz. 15:00 przy grobie Matki i Serca Syna na cmentarzu na Rossie. Dwa dni później, także o godz. 15:00, obchody będą miały miejsce we wsi Krawczuny na zachodnim krańcu Wilna. Było to miejsce bitwy żołnierzy 1 Wileńskiej Brygady AK z Niemcami w której poległ m.in. dowodzący Brygadą porucznik Czesław Grombczewski ps. „Jurand”. W 1989 roku jego grób doczekał się pomnika.

Co roku 13 lipca jest on centralnym punktem uroczystości krawczuńskich. Po części oficjalnej – złożeniu wieńców (kwiatów) – zostaje odprawiona msza święta w intencji poległych akowców. Potem długo rozbrzmiewają piosenki patriotyczne. W tych uroczystościach biorą udział Polacy z całej Wileńszczyzny, jak również rodacy z Polski. Uczniowie szkoły w Plocieniszkach opiekują się tym miejscem.

źródło: l24.lt

Zobacz również:

Galeria zdjęć

Newsletter

zapisując się do naszego newslettera na bieżąco będziemy informować Cię o nowych artykułach, aktualnościach oraz akcjach organizowanych przez Studio Wschód
[FM_form id="1"]


kod