Aktualności Obraz  newsa 17962 Dodano 19.09.2019

Odsłonięcie pomnika ostatniego Ułana w Manchester

19 października 2019r. będziemy obchodzić  75. rocznice bitwy o Monte Cassino i kampanii włoskiej 2. Korpusu Polskiego, będzie to doskonała okazja dla upamiętnienia czcigodnego weterana por. Stefana Mustafy Abramowicza – Ostatniego (tatarskiego) Ułana RP ze słynnego ze słynnego 13. Pułku Ułanów Wileńskich 1. Szwadron Tatarskiego w Nowej Wilejce, który z Armią gen. Andersa jako czołgista walczył w kampanii włoskiej min. pod Monte Cassino, a podczas ofensywy i wymiany ognia artyleryjskiego został ranny pod Ankoną.  
Snując refleksje o czcigodnym – pragnę wspomnieć, jak ułan Abramowicz (polski Tatar – muzułmanin) podczas kampanii wrześniowej pomógł w ucieczce do obozu internowania dla Polaków na Litwie – swemu komendantowi por. Zygmuntowi Barcickiemu (który był katolikiem). Dzięki pomocy wiernego podkomendnego dowódca uniknął śmierci w Katyniu. Natomiast Sowieci aresztowali ułana i trafił On do obozu w Kozielsku, gdzie po raz ostatni widział tam polskich oficerów. Stąd wywieziono Go jako jeńca do kolejnych obozów  Archipelagu Gułag na dwa lata przymusowych robót.
Po wojnie nie mógł wrócić do domu w Polsce, gdyż Rosja Sowiecka zagrabiła Kresy Wschodnie, gdzie mieszkał przed wojną. Aparat terroru NKWD nachodził Jego dom rodzinny, wypytując o powojenne losy andersowca, bo był naocznym świadkiem wielu informacji polityki niewolniczego systemu pracy u Sowietów, strzeżonych jako ścisłą tajemnicę historii Stalina, a jako andersowiec był dla nich szczególnie niebezpieczny i traktowany jako przestępca oraz wróg odbudowy nowego państwa – Polski Ludowej.
Porucznik Abramowicz zmarł w Manchesterze w wieku 103 lat.
Pragnę upamiętnić dzielnego Tatara, obrońcę Ojczyzny przy okazji odsłonięcia na Jego grobie (*1915 +2018) tablicy pamiątkowej w postaci książeczki wojskowej z napisem informującym o szlaku bojowym żołnierza.

Uhonorowanie weterana odbędzie się w miejscu pochówku por. Stefana Mustafy  Abramowicza na Cmentarzu Południowym w Manchesterze oraz w Konsulacie RP lub w bazie brytyjskich oficerów Szpitala Polowego Royal Army Medical Corps (RAMC) w Manchesterze.

Galeria zdjęć

Newsletter

zapisując się do naszego newslettera na bieżąco będziemy informować Cię o nowych artykułach, aktualnościach oraz akcjach organizowanych przez Studio Wschód
[FM_form id="1"]