Wydarzenia Obraz  newsa 22290 Dodano 21.06.2022

Odszedł weteran i działacz amerykańskiej Polonii

W piątek, 18 czerwca, Konsulat Generalny RP w Chicago poinformował o śmierci Pana Feliksa Rembiałkowskiego.

Feliks Rembiałkowski, urodzony 20 listopada 1919 roku w kujawskim Kowalu, był przedwojennym działaczem młodzieżowego ruchu ludowego. Żołnierz I Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka, bliski współpracownik byłego premiera rządu RP, Stanisława Mikołajczyka, do USA trafił z Anglii w 1951 roku.

Jako działacz Polonii w Stanach Zjednoczonych był promotor kultury ludowej, społecznikiem, wydawał pismo „Orka”, założył chór im. Ignacego Paderewskiego. Do końca swych dni zajmował stanowisko zastępcy komendanta Placówki 90 Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej. Bardzo często gościł w Konsulacie Generalnym.

Kilka tygodni temu z rąk sekretarza stanu w Kancelarii Prezydenta, ministra Adama Kwiatkowskiego, odebrał Krzyż Komandorski Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej. Prezydent Andrzej Duda przyznał mu go za wybitne zasługi w działalności polonijnej i kultywowanie dziedzictwa polskiego.

źródło: poland.us

Zobacz również:

Galeria zdjęć

Newsletter

zapisując się do naszego newslettera na bieżąco będziemy informować Cię o nowych artykułach, aktualnościach oraz akcjach organizowanych przez Studio Wschód
[FM_form id="1"]