Aktualności Obraz  newsa 5631 Dodano 12.09.2016

Pierwsze przybory przekazane. Inauguracja roku szkolnego w Gródku na Podolu [wideo]

Wrzesień nierozerwalnie związany jest z inauguracją roku szkolnego. Uroczyste apele miejsce mają również i na Kresach, gdzie wciąż działają polskie placówki edukacyjne. Tym razem ekipa Studia Wschód gościła w Gródku, gdzie znajduje się jedyna polska szkoła na Podolu. Dzieciom wręczone zostały specjalne wyprawki z przyborami.

– Ekipa Studia Wschód wraz z Beatą Pawłowicz –przedstawicielką Kuratorium Oświaty we Wrocławiu – uczestniczyła w inauguracji roku szkolnego w jedynej na Podolu Polskiej Szkole w Gródku. To miasto zwane popularnie Małą Warszawą skupia naszych Rodaków już od XVII wieku. Przetrwali najtrudniejsze czasy prześladowań, wywózek na Syberię i do Kazachstanu, ocalili język i wiarę ojców. Wzruszające spotkania z najmłodszymi mieszkańcami Gródka, ale także ich nauczycielami, rodzicami i dziadkami już w najbliższą środę 14 września w TVP Polonia o godz. 18 25, a w TVP Wrocław we wtorek, 20 września o godz. 18 00.  Dzieciaki zostały obdarowane przez delegację z Wrocławia –otrzymały kolorowe plecaki i wyprawki szkolne. Na dary z ojczyzny czekają też inne polskie szkoły na Kresach – relacjonuje Grażyna Orłowska – Sondej, prezes Fundacji Studio Wschód.

Przypominamy, że do 20 września trwa akcja „Wyprawka szkolna dla Kresowiaka”, w ramach której zbieramy przybory szkolne dla polskich dzieci z Kresów. Dotychczas zebraliśmy już bardzo wiele darów, ale w dalszym ciągu liczymy na Państwa hojność. Szczegóły akcji dostępne są tutaj.

Galeria zdjęć

Newsletter

zapisując się do naszego newslettera na bieżąco będziemy informować Cię o nowych artykułach, aktualnościach oraz akcjach organizowanych przez Studio Wschód
[FM_form id="1"]