Wydarzenia Obraz  newsa 16209 Dodano 04.05.2019

Początek zmagań na Kresach Wschodnich w Kołomyi – Unikatowe nagranie z 1999 roku, Studio Wschód

Nasze działania na Kresach Wschodnich na szeroką skalę symbolicznie zaczęły się w 1999 roku, gdy z Kołomyi doszły nas wieści mrożące krew w żyłach. Jeden z najstarszych polskich cmentarzy miał zostać zlikwidowany, a na jego miejscu miał powstać plac zabaw. Historia ta poruszyła mieszkańców Dolnego Śląska, co przełożyło się na stworzenie ruchu kresowego, dzięki któremu udało się zachować kołomyjskie, polskie ślady.

 

Do Kołomyi dotarliśmy po raz pierwszy w 1999 roku, wioząc ze sobą dary dla Rodaków. Nasze spotkanie z nimi zawarte w filmie było bardzo emocjonalne z dwóch głównych powodów. Był to czas gdy od niedawna ponownie można było już po upadku ZSRR odwiedzać Kresy, ziemię swego dzieciństwa, dziadów i pradziadów, tą małą ojczyznę, która na zawsze miał przepaść w zapomnienie. Kołomyja położona w dawnym województwie Stanisławowskim, została założona jako miasto królewskie przez Kazimierza Wielkiego. Do dziś w godle miasta widnieje Orzeł w Koronie, który nieznacznej zmianie po wypędzeniu ludności polskiej z Kresów.

          

Herb Kołomyi w II RP                 Herb współczesny Kołomyi

 

Na rumuńskiej Bukowinie znajdują się trzy polskie wsie założone przez Polaków 180 lat temu. Odwiedziliśmy ich w Pleszy, Pojana Mikuli oraz Nowym Solońcu. Do dziś w tych wsiach żyją prawie sami krajanie, niestety część z nich, szczególnie osoby starsze żyją w strasznej biedzie.  Na naszym portalu znajdą Państwo więcej informacji o akcji i oczywiście zachęcamy do wsparcia, przed nami ponad 2000 kilometrów. Planujemy wyruszyć z pomocą na przełomie maja i czerwca.

    Zbiórka na portalu zrzutka.pl [Kliknij]

Galeria zdjęć

Newsletter

zapisując się do naszego newslettera na bieżąco będziemy informować Cię o nowych artykułach, aktualnościach oraz akcjach organizowanych przez Studio Wschód
[FM_form id="1"]


kod