Wydarzenia Obraz  newsa 27979 Dodano 26.05.2023

Polski działacz na Białorusi skazany na 8 lat kolonii karnej

Andrzej Poczobut będący działaczem polskiej mniejszości na Białorusi od marca 2021 roku jest więziony przez łukaszenkowski reżim. Dzisiaj jego apelacja została odrzucona przez białoruski sąd najwyższy w wyniku czego został podtrzymany wyrok skazujący go na 8 lat kolonii karnej.

Andrzej Poczobut w trakcie rozprawy sądowej. fot. TT/@Tsihanouskaya

Reżim Aleksandra Łukaszenki od początku jego powstania nieustannie prześladuje polską mniejszość narodową, która na Białorusi według białoruskich statystyk stanowi 300 tysięcy osób a nie oficjalne ponad milion, jest ona skupiona przede wszystkim na zachodniej Białorusi wokół Wołkowyska, Lidy i Grodna.

Andrzej Poczobut wielokrotnie był aresztowany wcześniej przez białoruskie służby, po raz pierwszy w 2011 roku za skrytykowanie tamtejszych władz. Jako działacz Związku Polaków na Białorusi aktywnie działał w sferze ochrony i badania pamięci żołnierzy Armii Krajowej na zachodniej Białorusi.

W 2020 roku gdy po kolejnych sfałszowanych wyborach na Białorusi wybuchły protesty, polska mniejszość w tym kraju walnie przystąpiła do protestów tym samym okazując poparcie dla białoruskiej opozycje i jej starań do przekształcenia Białorusi w wolny i niezależny kraj.

Po stłumieniu strajków wielu przedstawicieli polskiej diaspory padło ofiarami białoruskich służb, represje objęły przede wszystkim członków Związku Polaków na Białorusi zostali aresztowani m.in. Andżelika Borys, Anna Paniszewa oraz Andrzej Poczobut. Zostali oni aresztowani w marcu 2021 roku, Andżelika Borys została zwolniona z więzienia po roku, zarzuty wobec niej zostały wycofane. Anna Paniszewa z Brześcia została zmuszona do ucieczki do Polski. Andrzej Poczobut pozostał w areszcie.

W dniu dzisiejszym białoruski sąd najwyższy odrzucił apelację Andrzeja Poczobuta w wyniku czego został on prawomocnie skazany na 8 lat kolonii karnej. Kierowane zarzuty wobec niego są absurdalne, został skazany za ”szerzenie nienawiści’ oraz ”wzywanie do działań na szkodę Białorusi”.

Od momentu jego aresztowania władze RP starają się o jego uwolnienie.

Źródło: PAP

Zobacz również:

Galeria zdjęć

Newsletter

zapisując się do naszego newslettera na bieżąco będziemy informować Cię o nowych artykułach, aktualnościach oraz akcjach organizowanych przez Studio Wschód
[FM_form id="1"]


kod