Podważenie litewskiej niepodległości przez rosyjskiego posła

W Dumie Państwowej, niższej izbie rosyjskiego parlamentu, pojawił się projekt ustawy uchylającej decyzję Rady Państwa ZSRR o uznaniu niepodległości Republiki Litewskiej.

Proponowana ustawa jest inicjatywą Jewgienija Fiodorowa, deputowanego z partii „Jedna Rosja”, będącej zapleczem politycznym Władimira Putina. Według członka Dumy decyzja sowieckiej Rady Państwa z 6 września 1991 roku jest nielegalna, gdyż została przyjęta przez organ niekonstytucyjny, z naruszeniem zapisów Konstytucji ZSRR. Jako że „Federacja Rosyjska jest prawnym następcą Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich na swoim terytorium”, zgodnie z artykułem 67.1 rosyjskiej konstytucji, Fiodorow twierdzi że złożony przez niego projekt ustawy jest słuszny.

Podkreśla także, że niepodległe państwo litewskie nie przeprowadziło w żadnej postaci wymaganego referendum w kwestii odłączenia republiki od ZSRR. Jego zdaniem przyczyny formalne, na podstawie których należy podważyć decyzję, to nieustanowienie okresu przejściowego dla rozpatrzenia wszystkich spornych kwestii.

Zobacz również:

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top