Wydarzenia Obraz  newsa 22306 Dodano 22.06.2022

Pogoń powróci na litewskie tablice rejestracyjne

Od 1 października 2023 roku będzie można umieszczać herb Litwy na tablicach rejestracyjnych pojazdów silnikowych i ich przyczepach.

Poprawki do ustawy o godle państwowym, innych herbach i godłach zostały przyjęte przez Sejm Litwy wczoraj, w głosowaniu żaden z posłów nie wyraził sprzeciwu.

Andrius Kupčinskas, autor poprawki, podkreśla, że nie jest to nowatorska koncepcja: „w co najmniej pięciu krajach Unii Europejskiej, Szwajcarii, używane są również symbole narodowe w numerach samochodów. Uważam, że my również powinniśmy częściej używać naszych symboli narodowych w codziennym życiu”.

Czcionki na litewskich tablicach rejestracyjnych są jednymi z największych w krajach Unii Europejskiej. Kombinacja liter i cyfr stanowi zazwyczaj 7–8 znaków, tymczasem na Litwie jest to tylko 6, dlatego na tablicach rejestracyjnych jest wystarczająco dużo miejsca, aby umieścić znak Pogoni.

źródło: l24.lt

Zobacz również:

Galeria zdjęć

Newsletter

zapisując się do naszego newslettera na bieżąco będziemy informować Cię o nowych artykułach, aktualnościach oraz akcjach organizowanych przez Studio Wschód
[FM_form id="1"]