Aktualności Obraz  newsa 3481 Dodano 29.05.2016

Polacy z Zaporoża uczcili pamięć ofiar represji NKWD

W zaporoskim parku Puszkina odbyła się specjalna uroczystość, podczas której odsłonięto pierwszą część pomnika upamiętniającego więzionych w tutejszym obozie NKWD polskich cywili oraz żołnierzy. Monument ufundowała polska społeczność.

Podczas odsłonięcia pomnika obecni byli mieszkańcy Zaporoża, przedstawiciele polskiego konsulatu, a także lokalne władze. Monument upamiętnia więźniów tutejszego obozu, który mieścił się w fabryce „Zaporiżstal”. Polscy cywile i żołnierze trafili tutaj po 17 września 1939 roku, kiedy Związek Radziecki dokonał zdradzieckiego ataku na Rzeczpospolitą. Liczbę więźniów szacuje się na około 2 tys. osób. Większość z nich została w późniejszych latach wywieziona na Sybir. Ich los pozostał nieznany, choć obecnie historycy pracują nad jego ustaleniem.

W ostatnim czasie polska społeczność na Ukrainie prężnie działa w kierunku upamiętnienia podobnych wydarzeń. Kilka tygodni temu w Iwnicy (obwód żytomierski) odsłonięto tablicę upamiętniającą powstańców styczniowych, którzy stoczyli pod tą miejscowością bitwę z oddziałami rosyjskimi. Więcej o tej uroczystości w naszym artykule.

Galeria zdjęć

Newsletter

zapisując się do naszego newslettera na bieżąco będziemy informować Cię o nowych artykułach, aktualnościach oraz akcjach organizowanych przez Studio Wschód
[FM_form id="1"]