Polka z Wileńszczyzny na najwyższych szczeblach władzy na Litwie

Profesor Jolanta Urbanowicz, Polka pochodząca z Jawniun (rejon szyrwincki), w dniu dzisiejszym objęła stanowisko doradcy ds. oświaty prezydenta Litwy.

Gratulacje z okazji nowego stanowiska złożyła jej Edyta Tamošiūnaitė z AWPL-ZChR, wicemer Wilna: „(…) Naprawdę cieszę się, że ława wiejskiej szkoły, gdzie obie byłyśmy w 1-4 łączonej klasie (w 5-9 klasie nas było 5-6 uczniów), małe Jawniuny dały wielki start… Bądźmy nadal razem i udowodnijmy, że małe szkoły mogą wiele.”

Urodzona w 1976 roku, absolwentka Uniwersytetu Wileńskiego w stopniu magistra w specjalności językowej. Doświadczenie zdobywała jako nauczyciel języka litewskiego, jeszcze podczas studiów, oraz kurator Wydziału Oświaty Samorządu Rejonu Wileńskiego.

Ukończyła także administrację publiczną na wileńskim Uniwersytecie im. M. Römera i wkrótce objęła posadę lektora na tymże wydziale uczelni oraz prodziekana.

Nie jest to bynajmniej pierwszy raz gdy znalazła się u władzy – była wiceministrem oświaty w rządzie Litwy w latach 2019-20. Niedawno także współzałożyła Instytut Badań Edukacyjnych i Innowacji.

Zainteresowania naukowe prof. Urbanowicz leżą w zakresie polityki, administracji publicznej oraz zarządzania oświatą, uczestniczy w konferencjach krajowych i międzynarodowych poświęconych tym dziedzinom.

Zobacz również:

Świąteczna pomoc dla Rodaków na wschodzie 2022

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top