Wydarzenia Obraz  newsa 4104 Dodano 21.07.2016

Polski cmentarz w Słobódce Dżuryńskiej. Tak pracowali wolontariusze z Legnickiego Pola [galeria]

Słobódka Dżuryńska to miejscowość położona między Buczaczem a Czortkowem w województwie tarnopolskim. Przed wojną zamieszkiwana była w ponad 90 proc. przez Polaków. Dzięki akcji „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia” juz po raz drugi udało się pojechać do tej miejscowości w celu porządkowania polskiej nekropolii. Tym razem w skład ekipy weszły następujące osoby: Emilia i Józef Saczyńscy oraz Dorota i Stanisław Tokarzowie.

Po wojnie wyjechały praktycznie wszystkie rodziny polskie, zostali jedynie ci, którzy związali się z Ukraińcami i ich potomkowie. Część osób polskiego pochodzenia przesiedlono z okolic Przemyśla, Rzeszowa (Dubno). Obecnie wiele osób z polskimi korzeniami stara się o kartę Polaka ze względów ekonomicznych. Niektórzy Ukraińcy wysyłają swoje dzieci do polskich szkół, żeby w przyszłości mogły studiować i pracować w naszym kraju.

Pozostałością po Polakach w Słobódce jest kościół pw. Michała Archanioła, który w czasach komunistycznych służył jako magazyn, a w roku 1971 przerobiono go na cerkiew. Ciekawostkę dotyczącą dzwonów z tego kościoła opowiedział nam mieszkaniec wsi pan Roman Błażenko. Otóż w obawie przed Rosjanami, którzy wkroczyli do miejscowości i grabili co się dało, on wraz z Władysławem Seredyszynem zdjęli i ukryli ów dzwon w ziemi. Po wielu latach odkopano go i zawieszono z powrotem na dzwonnicy przed kościołem.

Innym akcentem polskości jest siedmiometrowy kopiec usypany z ziemi w dowód wdzięczności za zniesienie pańszczyzny w 1864r. Ta solidna budowla dotrwała do dziś. W 1989r. mieszkańcy Słobódki przemianowali ten kopiec na Kopiec Wolnej Ukrainy. Powiesili na nim flagę i postawili prawosławny krzyż.

Mimo upływu przeszło 70 lat, można jeszcze odnaleźć domy, w których mieszkali Polacy. Oczywiście są to w dużej mierze ruiny, ale niektóre dość dobrze przedstawiają obraz polskiej wsi sprzed czasów II wojny światowej. Studnie służą mieszkańcom do chwili obecnej.

Ostatnim polskim akcentem, któremu chciałabym poświęcić więcej uwagi jest cmentarz.

Dzięki akcji „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia” już po raz drugi udało się pojechać do Słobódki Dżuryńskiej w celu porządkowania tej nekropolii. Tym razem w skład ekipy weszły następujące osoby: Emilia i Józef Saczyńscy oraz Dorotai Stanisław Tokarzowie.  Pierwsza wizyta na cmentarzu wprawiła nas w prawdziwe osłupienie, ponieważ z prac, które włożyliśmy w zeszłym roku niewiele zostało. Żyzna ziemia Podola pozwoliła rozrosnąć się chwastom, krzakom i burzanom. Co prawda dostarczono środek chwastobójczy, ale nikt z mieszkańców wsi nie podjął decyzji o jego użyciu toteż prace należało rozpocząć od początku. W ruch poszła kosa spalinowa, piła oraz nożyce do cięcia gałęzi. Największymi przeszkodami były wystające korzenie drzew niewidoczne wśród chaszczy. Zebrane zielsko próbowaliśmy palić, ale przelotne opady deszczu skutecznie utrudniały nam prace. Po oczyszczeniu terenu mężczyźni zajęli się podnoszeniem niektórych pomników oraz klejeniem rozbitych części, natomiast kobiety czyściły i malowały złotą farbą napisy na nagrobkach (sprzęt do porządkowania, klej do pomników, środek chwastobójczy oraz farbę zapewniła gmina Legnickie Pole). W ostatnim dniu roboczym teren cmentarza spryskano środkiem chwastobójczym oraz zlecono powtórny oprysk jesienią i wiosną.

Mamy zatem nadzieję, że jeśli akcja będzie kontynuowana w przyszłym roku, to prace będzie można przesunąć w głąb cmentarza.  

SONY DSC

 

SONY DSC

 

SONY DSC

 

SONY DSC

 

SONY DSC

 

SONY DSC

 

SONY DSC

 

SONY DSC

 

SONY DSC

 

SONY DSC

 

SONY DSC

 

SONY DSC

 

SONY DSC

 

SONY DSC

 

SONY DSC

 

SONY DSC

 

SONY DSC

 

SONY DSC

 

SONY DSC

 

SONY DSC

SONY DSC

 

Galeria zdjęć

Newsletter

zapisując się do naszego newslettera na bieżąco będziemy informować Cię o nowych artykułach, aktualnościach oraz akcjach organizowanych przez Studio Wschód
[FM_form id="1"]


kod