Polsko-austriackie obchody rocznicy odsieczy wiedeńskiej

11 września na Kahlenbergu w Wiedniu odbyły się uroczystości z okazji 339. rocznicy zwycięstwa Jana III Sobieskiego pod Wiedniem.

Uroczystej Mszy św. przewodniczył bp Piotr Turzyński. W swojej homilii przypomniał, że przed szarżą król Sobieski mówił do żołnierzy, iż choć tym razem przyszło im walczyć na obcej ziemi, nadal walczą dla Polski oraz dla Europy, dla chrześcijaństwa i dla Boga. Zaznaczył także, że król uczy nas odpowiedzialności, która jest także dziś bardzo ważna w odniesieniu do Polski, Europy i całego Kościoła.

„Trzeba, żebyśmy sobie uświadomili naszą odpowiedzialność i ją podejmowali”. Dodał, że wielu walczących pod Kahlenbergiem przypłaciło życiem troskę o innych.

W obchodach wzięła udział duża grupa Polaków żyjących w Austrii i nie tylko. Obecni byli także: wicemarszałek Senatu Marek Pęk, ambasador RP w Austrii Jolanta Róża Kozłowska, przedstawiciele Polskiego Wojska, harcerze, Górale z Ochotnicy, a także wielu przedstawicieli władz austriackich oraz ambasadorzy, m.in. ambasador Ukrainy.

Na niedzielnych uroczystościach obecna była również 11 Lubuska Dywizja Kawalerii Pancernej im. Króla Jana III Sobieskiego. Głównym organizatorem uroczystości jest od lat ks. Roman Krekora CR – rektor kościoła św. Józefa na Kahlenbergu.

źródło: Polonijna Agencja Informacyjna

Zobacz również:

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top