Polsko-ukraiński rajd rowerowy

Ponad 120 uczniów z Polski i Ukrainy wzięło udział w rajdzie „Poznaj Polskę – Rowerowo” po Lasach Kozłowieckich.

Celem rajdu jest popularyzowanie dziedzictwa przyrodniczego naszego kraju, a także zachęcenie młodych ludzi do aktywnego wypoczynku na świeżym powietrzu.

„Chcemy spłacić dług młodzieży, która świetnie funkcjonuje w tym nowym czasie, w czasie pełnym wyzwań, wraz ze swoimi ukraińskimi rówieśnikami. Chcemy też zachęcić do jazdy na rowerze, bo to jest niezwykle cenne i pożyteczne” – wskazał minister Przemysław Czarnek inaugurując rajd.

Zaznaczył, że inicjatywa ta jest podziękowaniem dla dzieci i młodzieży za ich empatię oraz życzliwość okazywane rówieśnikom z Ukrainy.

W rajdzie wzięło ponad 80 uczniów z Polski i blisko 40 z Ukrainy. Trasa liczyła ok. 25 km, rozpoczynała się w Muzeum Zamoyskich w Kozłówce i wiodła w kierunku Lasów Kozłowieckich, a następnie szlakiem Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Rajd został zorganizowany z zachowaniem wszystkich przepisów bezpieczeństwa. Zakończył się piknikiem w Parku Dzięków, podczas którego rowerzyści mogli wziąć udział w grze terenowej oraz konkursie na temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

„Poznaj Polskę” to program, w ramach którego uczniowie korzystają z wyjazdów edukacyjnych. Przedsięwzięcie umożliwia poznawanie środowiska przyrodniczego, tradycji, zabytków kultury i historii oraz osiągnięć polskiej nauki. W ramach realizacji programu w 2021 r. zorganizowano prawie 5 tys. wycieczek szkolnych. Wśród najchętniej odwiedzanych miejsc w ramach programu zeszłorocznej edycji znalazły się Centrum Nauki Kopernik, Zamek Królewski w Warszawie oraz Muzeum Powstania Warszawskiego.

źródło: l24.lt

Zobacz również:

Rodakom w Mołdawii
Jaksa – Mała Polska nad Amurem
Ataman Tiutiunnyk – Od bohatera do sowieckiej marionetki | Podcast

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top