Porażka Gosiewskiego pod Kiesią

Bitwa między wojskami litewskimi i szwedzkimi pod Kiesią (ob. Łotwa), w trakcie wojny lat 1626-29, rozegrała się 396 lat temu – 3 grudnia 1626 roku.

Było to jedno z pierwszych starć tej wojny, poprzedzone nierozstrzygniętą bitwą pod Gniewem oraz niemalże przegraną bitwą pod Zelborkiem we wrześniu tego roku. Operujące na terenie Inflant oddziały szwedzkie pod dowództwem Jakuba de la Gardie oraz Gustafa Horna połączyły siły w jeden związek taktyczny, co pozwoliło na przygotowanie zasadzki na dywizję Litwinów.

Dowodził nią Aleksander Korwin Gosiewski, wojewoda smoleński, sławny już z dowodzenia polską załogą na Kremlu w latach 1610-12. Rozkazał on uderzenie na piechotę szwedzką koło wsi Drobbusch, niedaleko Kiesi. W tym czasie jazda przeciwnika zajmowała pozycję w otaczających pole bitwy lasach. Szwedzcy piechurzy odparli atak we wsi, wobec czego chorągwie kozackie Gosiewskiego próbowały obejść ich pozycje przez las, lecz zostały unieszkodliwione przez czekających tam Szwedów.

Wtedy szwedzka kawaleria ruszyła znienacka do ataku, zmuszając swoim nadejściem do odwrotu litewską husarię, na co najemna piechota cudzoziemska z dywizji wojewody ogłosiła kapitulację. Rzeczpospolita straciła w tej walce 400 zabitych, kolejnych 40 rannych oraz cztery sztandary.

Gosiewski zmuszony był wycofać się za Dźwinę i przejść do defensywy. Jego porażka poskutkowała szwedzko-litewskim zawieszeniem broni.

Zobacz również:

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top