Przekazanie Ognia Niepodległości przez wołyńskich harcerzy

Po uroczystości w Polskim Lasku pod wołyńską Kostiuchnówką, która odbyła się 5 listopada, harcerze z Hufca „Wołyń” w ramach sztafety rowerowej „Ogień Niepodległości” zawieźli płomień na granicę z Polską.

Tego samego dnia spotkali się z harcerzami z polskiego Hufca „Zgierz” Chorągwi Łódzkiej ZHP na przejściu granicznym Zosin-Uściług. Po przekazaniu im Ognia Niepodległości, trafił on do Warszawy.

Ogień pobrany został ze szczególnego miejsca – Polski Lasek pod wsią Kostiuchnówka w obwodzie wołyńskim był w lipcu 1916 roku miejscem największej i najbardziej krwawej bitwy Legionów Polskich z armią rosyjską podczas Wielkiej Wojny. Znajduje się tu polski cmentarz wojskowy, na którym właśnie odbyła się uroczystość.

Oprócz harcerzy Hufca „Wołyń” uczestniczyli w niej przedstawiciele władz lokalnych, duchowni katoliccy, mieszkańcy wsi oraz Jarosław Górecki – dyrektor Centrum Dialogu „Kostiuchnówka”.

Na przestrzeni lat trasa Sztafety Rowerowej „Ogień Niepodległości” wiodła przez Husynne, Uchanie, Wojsławice, Lublin, Ostrowiec. W dniu Święta Niepodległości Polski ogień przekazany przez harcerzy z Wołynia zapłonie na warszawskim Grobie Nieznanego Żołnierza.

Zobacz równiez:

Świąteczna pomoc dla Rodaków na wschodzie 2022

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top