Wydarzenia Obraz  newsa 28004 Dodano 28.05.2023

Prześladowania posiadaczy Karty Polaka na Białorusi

Po haniebnym wyroku 8 lat łagru dla polskiego działacza Związku Polaków na Białorusi Andrzeja Poczobuta, na Białorusi wprowadzono obowiązek informowania władze białoruskie o posiadaniu Karty Polaka.

Fot: i0.wp.com/monitorkonstytucyjny.eu

Zabieg ten ma na celu utworzenie rejestru osób poczuwających się do polskiej wspólnoty narodowej oraz jednoczesne odstraszenie przedstawicieli liczącej od 300 tysięcy do 1,2 miliona polskiej mniejszości narodowej do przyznawania się do posiadania polskiego pochodzenia i tożsamości. Łukaszenkowski reżim prześladuje polską mniejszość od momentu jego powstania.

Zgodnie ze znowelizowaną ustawą „O obywatelstwie” każdy kto ma Kartę Polaka musi w ciągu trzech miesięcy od otrzymania dokumentu poinformować o tym białoruskie władze w kraju lub służby dyplomatyczne za granicą. W państwach demokratycznych i szanujących prawa człowieka nie byłoby to niczym nadzwyczajnym, jednakże zarówno w Rosji i na Białorusi będącymi mentalnymi spadkobiercami Związku Sowieckiego bez zwątpienia ma to na celu jeszcze precyzyjniejsze prześladowanie polskiej mniejszości narodowej.

Nowelizacja ustawy może kojarzyć się z ponurą historią z lat 30-tych i 40 tych ubiegłego stulecia gdy rejestry z ksiąg metrykalnych były wykorzystywane do tworzenia przez bezpiekę ZSRR list proskrypcyjnych do represji i eksterminacji ludności polskiej na obszarze całego Związku Sowieckiego.

Więcej o zaistniałej sytuacji informuje magazyn TVP „nadniemnem”

Źródło: nadniemnem

Zobacz również:

Galeria zdjęć

Newsletter

zapisując się do naszego newslettera na bieżąco będziemy informować Cię o nowych artykułach, aktualnościach oraz akcjach organizowanych przez Studio Wschód
[FM_form id="1"]


kod