Wydarzenia Obraz  newsa 12967 Dodano 26.07.2018

Ratujemy polski cmentarz w Kołomyi (MPOOZ 2018)

W czasie  tegorocznych  wakacji młodzież z Międzylesia  wraz z grupą  ze Ścinawki Dolnej wzięła udział w akcji „Mogiłę Pradziada  Ocal od Zapomnienia”.3 lipca  czternastoosobowa  grupa  wraz z opiekunami wyjechała na Ukrainę. Dołączyliśmy do 1500 wolontariuszy, którzy po raz dziewiąty wyruszali na  Kresy.

Wspólnie z wolontariuszami z Żórawiny i Ścinawki Dolnej udaliśmy się  ponownie  na Wschód, aby kontynuować akcje porządkowania zabytkowego cmentarza  rzymsko-katolickiego w Kołomyi, jednej z największych polskich nekropolii na Kresach. Akcja miała na celu doprowadzenie do godnego  wyglądu  ogromnie zaniedbanej i zniszczonej 8,5 hektarowej nekropolii, na której spoczywają dawni mieszkańcy miasta. Na cmentarzu jest dużo grobów, grobowców zniszczonych i zdewastowanych, co widać po świeżo odłupanych elementach kamiennych pomników. Cmentarz  jest   jednym z najbardziej zniszczonych  polskich miejsc na Kresach. Praca na tej nekropolii  pozwoli przywrócić pamięć o pochowanych  tam osobach, a uporządkowanie terenu wokół  tych  mogił  pozwoli na odzyskanie właściwego wyglądu tego miejsca.

 W tym roku nasza praca przebiegała inaczej. W związku z tym, że do porządkowania cmentarza włączyło się miasto i usunęło zielsko oraz chaszcze, my mogliśmy skupić się na innej pracy. Naszym miejscem  pracy był obszar wokół pomnika postawionego Polakom zmarłym  w latach 1918-1919 w obozie w Kosaczowie, gdzie zginęło z powodu chorób, zimna lub zostało rozstrzelanych kilka tysięcy polskich działaczy niepodległościowych i społecznych. Prace polegały na uporządkowaniu terenu, wydobyciu  z ziemi krzyży i ponowne ich postawienie. Odświeżyliśmy także pomnik oraz krzyż. Finałowym efektem naszej pracy było ponowne wkopanie około 40 krzyży, udekorowanie ich polskimi symbolami, oddanie czci  zmarłym oraz zapalenie zniczy i złożenie wiązanki na płycie pamiątkowej pomnika.

Oczyszczony cmentarz  z ogromnych chaszczy i zielska, ukazał całą jego tragedię tego miejsca: zniszczone, powywracane  i uszkodzone pomniki, z powyrywanymi zdjęciami i uszkodzonymi inskrypcjami.

Udało nam się w tym roku odnaleźć obelisk poświęcony księżom katolickim oraz miejsca pochówku powstańców z XIX wieku, tj. Franciszka Białoskórskiego, Myszki Chołoniewskiego, Bolesława Jasińskiego iAdama Michty.

Wraz  z nami  pracowali  miejscowi  Polacy  z  Towarzystwa  Kultury  Polskiej „Pokucie” oraz młodzież i dzieci z Polskiej Sobotniej Szkoły  im. Stanisława Vincenza, a  nad  wszystkim czuwała Pani dr Stanisława Kołysenko.

Podczas pobytu na Ukrainie był także czas na rozrywki: poznaliśmy miasto, spacerowaliśmy po ulicach z małymi uroczymi sklepikami, zwiedziliśmy Muzeum Pisanki, Muzeum Pokucia i Huculszczyzny, a w  wolne dni  zorganizowaliśmy wycieczki: nad  wodospad  w Jaremczy i do Lwowa, gdzie zwiedzaliśmy stare centrum miasta, operę i cmentarze: Łyczakowski i Orląt Lwowskich.

Wyjazd na Kresy  jak co roku  dostarczył wielu pozytywnych wrażeń i emocji a przede wszystkim  jest  niezapomnianą lekcją historii uwiecznioną  na odkrytych  cmentarzach, postumentach  i pomnikach. To był nasz  wkład w uczczenie rocznicy 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

Nasz wyjazd był możliwy dzięki ludziom dobrej woli, którzy wsparli nas  zakupem narzędzi do pracy, zniczy, przyborami szkolnymi (dla dzieci z sobotniej szkoły) oraz finansami, za które mogliśmy kupić dla Polaków tam mieszkających  żywność.

Uważam, że decyzja o wyjeździe była słuszna, przywieźliśmy bowiem wspaniałe wspomnienia i poczucie zrobienia  czegoś  dobrego. Mamy nadzieję, że za rok wrócimy do Kołomyi i uda nam się  i zrobić jeszcze więcej.

W wyjeździe do Kołomyi wzięli udział: Pan Andrzej Kondracki z Żórawiny, Pani Irena Trytek z Międzylesia, pod opieką której były: Klaudia Sługocka, Diana Sługocka, Weronika Worosz, Bernadetta Kantor, Elżbieta Pokrywka oraz Pan Stefan Kołtowski z Prudnika.

Grupa ze Ścinawki Dolnej, którą kierowała Pani Magdalena Knerych i jej podopieczni: Oktawian Kowalski, Bartłomiej Mihilewicz, Michał Wojdyła, Martyna Sadlak oraz Pan Grzegorz Poźniak.

opiekun  i koordynator grupy z Międzylesia Irena Trytek

Cmentarz Orląt

Galeria zdjęć

Newsletter

zapisując się do naszego newslettera na bieżąco będziemy informować Cię o nowych artykułach, aktualnościach oraz akcjach organizowanych przez Studio Wschód
[FM_form id="1"]


kod