Wydarzenia Obraz  newsa 12287 Dodano 04.05.2018

Strażnicy historii (reportaż z Jampola)

Na południowej Ukrainie, przy granicy z Mołdawią, położony jest historyczny Jampol. Pierwszym jego właścicielem został pod koniec XVI wieku wielki hetman koronny Jan Zamoyski, który zbudował tutaj warowny zamek. W czasach I Rzeczpospolitej była to jedna z najpotężniejszych kresowych stanic, która broniła Podole przed Turkami, Kozakami i Tatarami. Wielka polska historia rozsławiona przez Henryka Sienkiewicza przetoczyła się przez ten gród, dzisiaj trochę zapomniany i położony z dala od głównych szlaków.

Najważniejszą pamiątką czasów świetności miasta jest polska nekropolia, na której znajdują się prawdziwe dzieła sztuki cmentarnej. Spoczywają tutaj polscy księża, a wśród nich zmarły w 1906 roku Władysław Kossowski, proboszcz miejscowej parafii. Znajdziemy tutaj również groby późniejszych właścicieli Jampola, Dobrzańskich oraz Witkowskich. Najciekawszym zabytkiem jest tu pomnik poświęcony Konstantemu Korwinowi Sarneckiemu, wiolonczeliście, mecenasowi sztuki, wybitnemu przedstawicielowi swojej epoki.

Tę jedną z najstarszych na Podolu nekropolii porządkują od 8 lat studenci i uczniowie dolnośląskich szkół. Młodych wolontariuszy wspomagają samorządowcy, a ostatnio również strażacy z podgłogowskich Serbów.

Przeczytaj relację z porządkowania cmentarza w Jampolu

Więcej na temat Jampola i jego historii przeczytasz tutaj.

Galeria zdjęć

Newsletter

zapisując się do naszego newslettera na bieżąco będziemy informować Cię o nowych artykułach, aktualnościach oraz akcjach organizowanych przez Studio Wschód
[FM_form id="1"]


kod