Wydarzenia Obraz  newsa 16199 Dodano 04.05.2019

Studio Wschód: Wołyń znaczony krzyżami

Ziemia Wołyńska była świadkiem wielu historycznych zdarzeń, najtragiczniejsze rozegrały się podczas II wojny światowej, kiedy z rąk Ukraińców zginęło tysiące Polaków. Lecz były też czasy wspólnej walki o niepodległość przeciw bolszewikom.  Na Wołyniu w Rokitnie poległo kilkudziesięciu polskich legionistów, ich mogiły do nie dawna były jeszcze zdewastowane i rozrzucone po lesie, który wyrósł na cmentarzu, pełnił on też rolę pastwiska dla zwierząt. Do czasu gdy razem ze Strzelcami przy wsparciu ponad 60 tysięcy dzieci z Dolnego Śląska pojechaliśmy na Wołyń, by zbudować nowy cmentarz. Cała historia przywracania godności i pamięci możliwa do obejrzenia w naszym reportażu.

W  kwietniu 1920 roku, Józef Piłsudski w trakcie marszu na Kijów zawarł porozumienie z Szymonem Petlurą , dowódcą Ukraińskiej Armii Ludowej. Z tamtych walk pozostało wiele miejsc znaczonych krzyżami, jednym z nich jest Rokitno obok Sarn na Wołyniu. Walczyli tam polscy legioniści pod dowództwem Antoniego Lisowskiego. Poległo tam kilkudziesięciu kilkunastu żołnierzy, ich mogiły przez dziesiątki lat ginęły w bujnej trawie. Współcześni Strzelcy z Trzebnicy wraz z akcją ,,Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia, przy wsparciu dzieci z Dolnego Śląska odbudowali z ruiny cmentarz żołnierski, który dziś jest jednym z najpiękniejszych miejsc w Rokitnie. Roztrzaskane płyty zostały wyciągnięte z gąszczu, pokrywający je las został wycięty. Wspólnymi siłami zostało stworzone pole chwały dla poległych bohaterów.

 

 

Na rumuńskiej Bukowinie znajdują się trzy polskie wsie założone przez Polaków 180 lat temu. Odwiedziliśmy ich w Pleszy, Pojana Mikuli oraz Nowym Solońcu. Do dziś w tych wsiach żyją prawie sami krajanie, niestety część z nich, szczególnie osoby starsze żyją w strasznej biedzie.  Na naszym portalu znajdą Państwo więcej informacji o akcji i oczywiście zachęcamy do wsparcia, przed nami ponad 2000 kilometrów. Planujemy wyruszyć z pomocą na przełomie maja i czerwca.

    Zbiórka na portalu zrzutka.pl [Kliknij]

Galeria zdjęć

Newsletter

zapisując się do naszego newslettera na bieżąco będziemy informować Cię o nowych artykułach, aktualnościach oraz akcjach organizowanych przez Studio Wschód
[FM_form id="1"]


kod