Upamiętnienie ofiar NKWD w Łucku

23 czerwca łucczanie po raz kolejny uczcili pamięć więźniów Łuckiego Więzienia zamordowanych przez sowiecką bezpiekę.

Na dziedziniec klasztoru Świętych Archaniołów odbyło się nabożeństwo żałobne, celebrowane przez miejscowe duchowieństwo Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej pod przewodnictwem swego zwierzchnika arcybiskupa Mychaiła, metropolity łuckiego i wołyńskiego. Klasztor należał niegdyś do brygidek, w latach 1939-41 władza sowiecka używała go jako więzienia politycznego.

Po ataku nazistowskich Niemiec na ZSRS, w dniach 23–24 czerwca na fali tzw. masakr więziennych NKWD rozstrzelanych zostało od 2000 do 4000 więźniów, ogólna liczba ofiar tych akcji w tym czasie na zachodzie Ukrainy wynosi według różnych danych od 20000 do 50000 osób. Znaczną część zamordowanych stanowili Polacy.

Według tych, którym udało się przeżyć rzeźnię ponad 80 lat temu, na północnym dziedzińcu więzienia rozstrzeliwano Ukraińców, a na południowym – Polaków. Na dziedzińcu północnym wzniesiono obecnie memoriał – na murze umieszczono tablice z nazwiskami pomordowanych oraz postawiono krzyż. To właśnie przy nim odbyło się nabożeństwo żałobne w intencji wszystkich tu zamordowanych.

źródło: monitorwolynski.com

Zobacz również:

Demon z Krymu – Furia Czerwonego Terroru | Rozalia Załkind
http://www.studiowschod.pl/artykuly/pomoc-polakom-na-wschodzie-moldawia/
Jaksa – Mała Polska nad Amurem
Ataman Tiutiunnyk – Od bohatera do sowieckiej marionetki | Podcast

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top